Kist Hidatik Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kist Hidatik Belirtileri, Tedavisi
  Hastalığın belirtileri kistin büyüklüğü, karaciğerde yerleştiği bölge, büyüklüğü, içindeki parazit yavrularının canlı olup olmaması ve iltihaplı olup-olmamasına bağlı olarak değişir. En sık karşılaşılan şikayetler karın ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik, sarılık, zayıflama ve ateştir. Bazı hastalar karında ele gelen şişlik nedeni ile de başvurabilir.

  Tedavisi
  1. İlaçla tedavi: Hastalığın ilaçlarla tedavisinde albendazol, mebandozol, praziquantel gibi ilaçlar denenmiştir. İlaçla tedavinin ameliyat gerektirmemesi ve hastanın günlük yaşantısını etkilememesi gibi avantajları vardır. Ancak ilaç ile tedavi çoğu kiste etkili olmaz. Ayrıca ilaçlar karaciğerde geçici hasar oluşturabilir. Bu nedenle eşlik eden ciddi kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle ameliyat edilemeyen veya hastalığı çok yaygın olduğu için diğer tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyen hastalarda denenebilir.

  2. Perkütan drenaj: Ultrasonogarfi veya bilgisayarlı tomografi rehberliğinde kist boşluğunun dışardan sokulan bir iğne yolu ile boşaltılması ve içeri verilen parazit öldürücü ilaçlar ile sterilize edilmesi işlemidir. Bu işlem tüm hastalarda başarılı olmaz. Özellikle kist içeriği yoğun ise bu şekilde boşaltılması bazen mümkün olmaz. Boşatma işleminin tam olmadığı hastalarda hastalık kısa süre içinde tekrarlar.turkeyarena.net İşlemle ilgili diğer sorunlar işlem sırasında oluşabilecek çok şiddetli alerjik reaksiyon ve kist içine verilen parazit öldürücü ilaçların safra yollarına zarar vermesidir. Genel durumu bozuk olan veya ameliyatı kabul etmeyen bazı hastalarda denenebilir.

  3. Cerrahi tedavi: Kist içeriğinin herhangi bir yayılma olmaksızın boşaltılmasını takiben kist boşluğunun küçültülmesi işlemidir. Bu işlemler yapılırken kist sıvısının başka bir bölgeye sıçratılmaması çok önemlidir. Böyle bir sıçrama oluşursa bir süre sonra karın içinde birçok bölgede kist oluşması gibi istenmeyen bir sonuçla karşılaşılabilir. Bazı hastalarda bazen kisti tedavi edebilmek için karaciğerin bir kısmının veya tamamının çıkarılması gerekebilir.

  4. Laparoskopik cerrahi: Cerrahi tedavi açık ameliyatla yapılabileceği gibi uygun hastalarda laparoskopik tedavi tercih edilebilir. Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastalar ameliyat sonrası çok daha az ağrı duyarlar, kısa sürede hastaneden taburcu olurlar ve kısa bir zaman içinde normal yaşantılarına dönerler. Estetik görüntü mükemmeldir.
   


Sayfayı Paylaş