Kişnişin Faydaları Nelerdir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kişnişin Yararları Nelerdir

  Yumuşak, tüysüz bir bitkidir. 60 cm boya ulaşabilir. Yenen meyveleri 3-5 mm çapında top şeklindedir.

  İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Karın ağrılarını giderir. Sürmenajda faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Mideyi uyarıcı özelliği vardır. Bayat yiyeceklerin zararını azaltır. Kusmayı önler. Sinirleri yatıştırır ve sinirsel baş ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntı ve baş dönmesini önler. Özellikle çocuklarda diyareyi kesici etkiler yapar. Doğumu kolaylaştırır ve aybaşı kanamalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kişniş ağız kokusunu giderir. Ağız kokusuna karşı Bir çay kaşığı kurutulmuş kişniş iyice çiğnenerek yutulur. Amerikada yapılan bir araştırmaya göre taze kişniş, dişlerdeki zehirli dolgu maddesi civanın neden olduğu zararı önleyici etkidedir.

  Kişniş tohumu kurutulup daha çok baharat olarak koku ve tat vermek için ve ayrıca ilaç olarak kullanılır. Bal ve zeytinyağı ile birlikte yenirse pamukçuk ve kurdeşeni giderir. Bal ile karıştırılırsa tansiyonu düşürür ve baş dönmesini giderir. Fazla kullanılırsa baş dönmesi ve dalgınlığa neden olabilir.

  Çay: Kişniş tohumlarından 1 tatlı kaşığı alınarak hafif ezilir. 1 bardak kaynar suya dökülür. 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Demlenen çay yemeklerden önce birer bardak olarak içilir. Aynı etkilerinden yararlanmak için, tohumları yemeklerden önce ağızda çiğnenebilir.

  Tarifi verilen çay yüze sürülürse akne ve yaraları geçirir.
   


Sayfayı Paylaş