Kişniş ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kişniş ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Aşotu, Kişniş Otu, Coriandrum sativum

  Kişniş: 50 - 60 cm boylarında, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, yumuşak ve tüysüz bir bitki olan kişniş otu bitkisi, daha çok rutubetli yerlerde yetişir. Kurutulmuş kişniş tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılmasının yanında kişnişin yaprakları ve kökleri de baharat olarak kullanılır. Kişniş, Kara kimyon olarak da adlandırılır. Sabit ve uçucu yağlar, tanen, şekerler ve nişasta içerir.

  Yetiştirdiği Yerler: Anayurdu Akdeniz havzası olup günümüzde birçok yerde ve ülkemizde yabani bitki ya da kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Özellikle Konya, Burdur, Isparta yörelerinde yaygın olarak yetiştirilir.

  Toplanması-Saklanması: Ağustostan Eylüle kadar bitki farklı dönemlerde olgunlaşmaktadır. Bunun için olgunlaştıkça toplanılır. Gölgeli ve havadar yerde kurumaya bırakılır. Sonra şemsiyeler sallanır ve dökülen tohumlan toplanır. Kişniş tohumlarını toz halde saklamak yerine geresinim duydukça toz hale getirip kullanmak daha doğru olur.turkeyarena.net Aksi takdirde aromasını kaybeder. Tanecikleri saklarken hava almayacak biçimde ve de güneşten ve ısıdan uzak olacak şekilde muhafaza etmek gerekir.

  Kişnişin Faydaları: İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Karın ağrılarını giderir. Sürmenajda faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Mideyi uyarıcı özelliği vardır. Bayat yiyeceklerin zararını azaltır. Kusmayı önler. Sinirleri yatıştırır ve sinirsel baş ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntı ve baş dönmesini önler. Özellikle çocuklarda diyareyi kesici etkiler yapar. Doğumu kolaylaştırır ve aybaşı kanamalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kişniş ağız kokusunu giderir. Ağız kokusuna karşı Bir çay kaşığı kurutulmuş kişniş iyice çiğnenerek yutulur. Amerikada yapılan bir araştırmaya göre taze kişniş, dişlerdeki zehirli dolgu maddesi civanın neden olduğu zararı önleyici etkidedir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kişniş Nasıl Kullanılır? Kişniş tohumu kurutulup daha çok baharat olarak koku ve tat vermek için ve ayrıca ilaç olarak kullanılır. Bal ve zeytinyağı ile birlikte yenirse pamukçuk ve kurdeşeni giderir. Bal ile karıştırılırsa tansiyonu düşürür ve baş dönmesini giderir. Fazla kullanılırsa baş dönmesi ve dalgınlığa neden olabilir.

  Çay: Kişniş tohumlarından 1 tatlı kaşığı alınarak hafif ezilir. 1 bardak kaynar suya dökülür. 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Demlenen çay yemeklerden önce birer bardak olarak içilir. Aynı etkilerinden yararlanmak için, tohumları yemeklerden önce ağızda çiğnenebilir.

  Güzellik İçin: Tarifi verilen çay yüze sürülürse akne ve yaraları geçirir.
   

Sayfayı Paylaş