Kişiliğinizi Tanıyın

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  TurkeyArena

  ÖZET:

  Kitapta. İnsanlara ait kişilik özellikleri tanıtılmıştır. Farklı karakterlere ait kişik özellikleri, davranış örnekleri verilerek incelenmiştir. Tutum ve davranış özelliklerenie göre insanların hayatı algılama biçimleri konusunda fikiredinilebileceği öne sürülmüştür. Farklı kişiliklerin olaylara tepkileri incelenerek kendi kişilik gruplarına ait kişlik özellikleri vurgulanmıştır.
  İnsanlar kişilik özellikleri bakımından;
  · Popüler optimist
  · Güçlü klorik
  · Melankolik
  · Barişçıl soğukkanlı
  Olarak dört grupta incelenebilir. Herkes farklı eğilimlere, becerilere ve kişiliğe sahiptir ve herkese aynı şekilde davranılamaz. Kişiliğimizi tanımak bize dört temel kişilik öğesinin harmanı olarak bakar ve bizi yüzeyde görünenden farklı olan gerçek benlikle karşılaştırır.
  Kitapta kişilik profilinin tanınmasına yönelik olarak "Güçlü yönler"'i ve "Zayıf yönler"'in arandığı bir kişilik testi verilmiştir. Son derece tutarlı hazırlanmış bu teste göre kişilğinize yönelik olarak hangi tarafların baskın olduğunu kestirebiliyorsunuz. Bu özelliklerin ileriki bölümlerde detaylı incelemesi yapılarak karakter tahlili daha somut temellere oturtulmaktadır.
  Kişilk gruplarından birisi olan popüler optimistler; duygusal ve kanıtlayıcıdırlar. İşi eğlenceye dönüştürerek hep insanlarla beraber olmak isterler. Popüler optimistler her tecrübelerinde heyacanlı bir şeyler bulurlar ve bunlardan aldıkları zevki renkli olarak heyacanla anlatırlar. Sempatik insanlardır ve her şeyden eğlence çıkarabilirler. Kendi huy özelliklerimizle doğduğumuz için karakterimiz çocuklukta biçimlenir. Popüler optimist çocuklar oyuna, eğlenceye düşkün, insanlarla beraber olmayı seven neşeli çocuklardır. Bir popüler optimisti bulmanın en kolay yolu inceleyerek en gürültülü olan ve hep konuşanı bulmaktır. Arkadaşlarını kucaklamak, öpmek için fırsat kollarlar. Popüler optimistler, çocuk ruhludurlar, işler için gönüllüdürler, meraklıdırlar, yaratıcıdırlar renkli fikirleri vardır, kolayca arkadaşlık kurabilirler ve heyecan vericidirler.
  Melankolikler; bebekken bile ortaya çıkabilirler. Derin düşünceli, sessiz, isteksiz ve yalnız olmayı isterler. Yetişkin melankolikler düşünenlerdir, amaçları konusunda ciddi, düzene ve organizasyona düşkündürler. Heyecan verici şeyler istemezler. Melankolikler olmasaydı, daha az şiir, edebiyat, felsefe veya senfoni olurdu. Daha az mühendis, bilim adamı olurdu. Melankolikler, derin düşünceli ve çözümleyicidirler, ciddi ve amaçlıdırlar, zeki ve entellektüeldirler, yetenekli ve yaratıcıdırlarilistelemeyi , grafik ve planlamayı severler, detaycıdırlar, organize olmuş kişilerdir, temiz ve düzenlidirler, yüksek standartlara sahiptirlr, müsrif değillerdir,diğer insanlarla ilgilidirler ve merhametlidirler.
  Güçlü klorikler, imkansızı hayal eden ve en ulaşılmazı hedefleyen insanlardır. Güçlü klorikler ve popüler optimistler her ikisi de dışa dönük olduklarından benzeşirler. Güçlü klorikleri en iyi ifade eden kelimeler; kontrol, irade, komutan, yönetmek gibi kelimelerdir. Güçlü klorikler, lider doğmuşlardır, değişime zorunlu olarak ihtiyaçları vardır, kararlıdırlar ve güçlü istekleri vardır, yeteneklidirler, hedefe yöneliktirler, iyi organize olurlar, zorluklarla iyi mücadele ederler, arkadaşlara az ihtiyaç duyarlar, genellikle doğrudurlar ve acil durumlarda soğukkanlıklarını kaybetmezler.
  Barışçıl soğukkanlılar, popüler optimistlerin vahşi planlarını yumuşatırlar, güçlü kloriklerin parlak kararlarından etkilenmeyi reddederler ve melankoliklerin karmaşık fikirlerini ciddiye almazlar. Barışçıl soğukkanlılar; her durumun insanıdırlar, karmaşık olmayan kişiliğe sahiptirler, yumuşak başlıdırlar, durgun, soğukkanlı ve düzenlidirler, sabırlı ve dengelidirler,hayatla barışık yaşarlar, yönetme yetenekleri vardır, sorunları enine boyuna düşünürler, diğer insanlarla kolay anlaşırlar, çok arkadaşları vardır ve iyi birer dinleyicidirler.
  Kişilikleri anlamak, insanları anlamanın ilk basamağıdır. Diğer insanların içlerindeki değişiklikleri görüp onları oldukları gibi kabul etmezsek kendimize benzemeyeni az da olsa sıradışı görürüz. İnsanların değişimi için en büyük güç onların içindeki iç dünyadan gelir. İçimizden gelen bu güce ihtiyacımız vardır. İçimizdeki gücü keşfetmedikçe, sadece entellektüel bilgiler edinmekle kendimizi sürekli ve sağlıklı olarak değiştirmemiz mümkün değildir. İç dünyamızı keşfettikçe, kendimizi daha dengeli ve sağlıklı yapacak gücü de buluruz.
   


Sayfayı Paylaş