Kısa Web Adresi Tuzaklarına Dikkat!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 31 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Twitter'ın 140 karakter sınırı ile birlikte uzun web sitesi adreslerinin kısaltılması ve daha akılda kalıcı hale dönüştürülmesi standart hale geldi. Öyle ki basılı yayın organları bile çoğu zaman referans verdikleri internet sitelerinin adreslerini kısa URL'ler halinde yayınlıyorlar. Fakat burada bir de risk ortaya çıkıyor. Bazı art niyetli kişiler kısa URL'leri, kendi spam veya zararlı içeriğe sahip adreslerine ziyaretçi çekmek için kullanıyorlar. Bu tuzağa düşmemenin tek çaresi ise akıllı tarayıcı eklentileri. İşte bunlardan bazıları...

  LongURL (Google Chrome)
  Bir metin içerisinde yer alan kısa URL'yi otomatik olarak işaret ettiği uzun adresin başlığı ile değiştiren bu eklenti, bu sayede hedefteki adresin içeriğini görmenizi sağlıyor. Fare ile üzerine geldiğinizde ise adres ile ilgili daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

  Xpndit (Firefox)
  Karşılaştığınız kısa URL'nin üzerine geldiğinizde ihtiyaç duyacağını tüm temel bilgileri sağlayan Xpndit, 500'den fazla URL kısaltma servisini destekliyor.

  Long URL Mobile Expander (Firefox, Google Chrome)
  Her iki tarayıcı için de sürümü bulunan Long URL Mobile Expander, LongURL'nin API'sini kullanan basit ama kullanışlı bir eklenti.

  Long URL Please Mod (Firefox)
  182 farklı URL kısaltma servisini destekleyen bu Firefoxeklentisi, metin içerisinde görüntülenen kısa URL'yi, aynı karakter adedi içerisinde uzun halini gösterecek değiştiriyor. Böylece hedefteki adresi görmek için ek bir işlem yapmaya gerek kalmıyor.

  ViewThrough (Google Chrome)
  Google Chrome kullanıcıları için geliştirilmiş, fare ile kısa URL'nin üzerine geldiğinizde hem uzun adresi, hem de sayfa başlığını görüntüleyen bir eklenti.
   


Sayfayı Paylaş