Kısa Mahmut Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kısamahmut (dalakotu) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Yer Meşesi, Dalakotu, Teucrium chamaedrys, Wall germander

  Kısa Mahmut Otu: Ballıbabagiller familyasından; Haziran - Eylül ayları arasında pembe ve seyrek olarak da beyaz renkli çiçekler açan, otsu bir bitkidir. 10 - 30 cm boyundadır. Yaprakları; karşılıklı, tüylü, kenarları dişili ve küçük bir meşe yaprağı şeklindedir. Çiçekleri üst yapraklarının koltuğunda gruplar halindedir. Meyvesi küçüktür. Çiçekli bitkide uçucu bir yağ, acı maddeler, tanen, glikozitler vardır.

  Kısa Mahmut Otunun Faydaları: Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Öksürüğü keser. Nefes yollarını açar. Vücuda kuvvet verir. Aybaşı tutkluğunu giderir. Mide ağrısı çekenlere iyi gelir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Mide ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. İshal ve dizanteriyi kesmeye yardımcı olur. Adet kanamalarını azaltır.Gut ve romatizma ağrılarını gidermekte etkilidir. Mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kısa Mahmut Otu Nasıl Kullanılır? Çiçekli dalları toplanıp havadar bir ortamda kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir. Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman yapılırsa, yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş