Kış Mevsimi Müminin İlkbaharıdır...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 13 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  [​IMG] [​IMG]

  Resulullah sallallahu aleyhi vesellem mealen söyle buyuruyor: "Kış mevsimi Müminin ilk baharidir"

  "Kış mevsimi mü'minin baharıdır." Ne kadar güzel Kıştır ama, mü'min için ilkbahar gibidir. İlkbaharı severiz. Neden?.. Kışın soğuktur, ayazdır, dondurucudur. Köylerde, dağlarda çeşitli sıkıntılar olur. Yakıt olmazsa, evde insan üşür. Abdest alacağı zaman elleri, ayakları üşür. Elinin yüzü çatlar. Oraya ilaç sürülecek olur, çatlakları sızlar... Çeşitli zorlukları, meşakkatleri vardır.

  Ama ilkbahar geldi mi, havalar yumuşar. Koyunlar kuzularını dünyaya getirir. Kuzular meleşir, kelebekler uçar, kuşlar öter... Çayırlar, çimenler yemyeşil olur, çiçeklerle bezenir, halı gibi olur. Gökyüzünde bereketli bulutlar yağmurlar yağdırır. Şırıl şırıl sular akar... Şairlere ilham kaynağı olun, şiirlere konu olan bir güzel mevsim.


  Onun için baharı çok severler, nev-bahar derler. Biz ilkbahar diyoruz. Bu herkesin sevdiği bir mevsimdir.

  Peygamber SAS Efendimiz de kışı medhediyor: "Kış mü'minin baharıdır." diyor. Yâni, "İnsanların baharı sevdiği gibi, mü'min kışı sever, kıştan memnundur." Sonra güzelce de izah ediyor: "Gündüzü kısadır." Kışın gündüzler kısa olur, saat olarak azdır; geceler uzundur. "Mü'min de o kısa günde orucu kolay tutar, rahat tutar. Orucu tutuverir, sevabı kazanır.

  Bir de harman zamanında, gündüzün çok uzun sürdüğü ve sıcağın çok olduğu, insanın çok susadığı, göğsünü bağrını açıp da rüzgâr aradığı zamanı düşünün... O zaman oruç tutarken, akşama kadar ağzının nasıl kuruyacağını düşünün... O harman vaktinde, bizim eski dedelerimizin, bir taraftan harman yaparken, döğen çevirirken, bir taraftan oruç tuttukları zamanları ben hatırlarım. [​IMG] sevaplarını çok eylesin... Zordur.


  Kışın gündüz kısa olduğu için oruç tutmak kolaydır. "Kış mü'minin ilkbaharıdır. Çünkü gündüzü kısa oldu, o da gündüzünü oruç tuttu." diyor Peygamber Efendimiz. Böylece sevabı kazandı.

  "Kışın gecesi de uzun oldu. Gecesi uzun olunca da, yatsıdan sonra erken yatar, uykusunu alır; zorlanmadan gece ibadetine, teheccüde kalkar. Abdestini alır, namazını kılar, tesbihlerini çeker. Kur'an-ı Kerimini okur, Cenâb-ı Hakk'a tazarru ve niyaz eyler. Seherlerde güzel güzel tevbe ve istiğfar eyler.

  Dağlar ile, taşlar ile,

  Çağırayım Mevlâm seni;

  Seherlerde kuşlar ile,

  Çağırayım Mevlâm seni!..


  Böylece gündüzde oruçlu olup sevap aldığı gibi, gecede de teheccüde rahatlıkla kalkabilir. O gece ibadetini yapıp, büyük sevapları alır. Çünkü:


  "Geceleyin kılınan iki rekâtçik bir namaz, dünyadan ve dünyanın içindeki her şeyden daha hayırlıdır."

  Onun için bu kış mevsimi, hem gecede hem gündüzde müslümanın işine çok yarıyor. Gündüz kolay oruç tutuyor, yine sevap kazanıyor aynen... Gece de kolay kalkıyor teheccüde, sevabı kolayca kazanıyor. Ama yaz olsaydı, gündüz oruç tutmak zor olacaktı. Gece de kısa olduğundan, yattığı zaman uykusunu alamadığından, teheccüde kalkmak zor olurdu.

  Teheccüde kalkacaktı, bir de bakar ki teheccüdün vakti geçivermiş, sabahın vakti gelmiş. [​IMG] saklasın, bir de sabah vaktinde de uyanamayıp, güneş doğduktan ne kadar vakit geçtikten sonra, gafletle uyanmak ne kadar acı olur. "Sabah namazına vaktinde kalkamadım, kılamadım!" diye kadar üzülür müslüman...

  Halbuki kış geceleri böyle olmaz, rahatlıkla hem teheccüdünü kılar, hem sabah namazına yetişir.


  yani; ilk bahar nasil verimli ve civil civil rengarenk bir mevsim ise, kis aylarida bir müslüman icin ibadetleri acisindan öyle verimli ve bereketli bir mevsimdir. Geceleri cok uzun oldugu icin hem ibadet edilir, hemde uyunabilir. Gece Kuran okunabilir, zikir yapilabilir veya namaz kilinabilir. Gündüzleri ise kisa oldugu icin kolayca oruc tutulabilir.

  Kis mevsimine hic bu acidan baktinizmi?


  Aziz ve muhterem kardeşlerim! Bugünlerde zaten kolaylaşmıştır.Siz de böyle gündüzü kısa olan mevsimde oruçları çokça tutun, sevapları kazanın!.. Geceleri de teheccüde kalkın, sevapları kazanın!.. Bizi de duanızdan mahrum bırakmayın,dualarınızda unutmayın...
  selam ve dua ile.......
   


Sayfayı Paylaş