Kış Lastiği Buzda Kayarmı

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kar Lastiği Buzda Karda Kayarmı
  Kış Lastiği Buzda Kayarmı, Kış Lastiği Buzlu Yollarda Kayarmı


  Deseniyle olduğu kadar soğuğa dayanıklı kauçuk karışımlarıyla da kar ve buz gibi kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü zemine iletebilen kış lastikleri silika teknolojisiyle üretilmektedir. Kullanılan bu teknoloji sayesinde lastiğin tutunma özelliği artmaktadır. Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hız serilerine uyumudur. Çünkü kış lastiklerinde hız serileri standart lastiklere oranla düşüktür. Otomobilin son sürati yüksek olsa bile lastiğin hız serisi aşılmamalıdır. Bunun yanı sıra ısılar 7°C civarında seyrettiği zaman, normal yaz lastikleri sertleşmeye başlamakta ve dolayısıyla kaymaktadır. Kış lastiklerinin kavrama ve yola tutunma özellikleri, sadece karda ve buzda değil, ısının 7°C'lere düşmesiyle devreye girmektedir.

  Karla kaplı zeminlere en uygun lastikler kış lastikleridir. Kış lastikleri kaygan zeminde standart lastiklere oranla yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlarlar. Kış lastiğinin kauçuk karışımı yuvarlanmaya başladığında standart lastikten daha çabuk ısınır, ayrıca havanın soğumasına rağmen yapısı büzüşmediği için daha gergin durur. Bu sayede desen aralıkları küçülmez, lastiğin tutunma kabiliyeti artar. Kış lastiğinin taban desenindeki kılcal çizikler de tutunmayı artırır. Yeni nesil kış lastiklerinde kullanılan silisyum minerali düşük sıcaklıklarda lastik kauçuğunun yumuşaklığını artırarak normal sıcaklık şartlarındakine benzer tutunma sağlıyor.

  Kış lastiği sadece karda değil, yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre avantaj sağlar.

  Dört Mevsim Lastiği olarak da bilinen M+S lastikleri ancak Kış Lastiği sembolünü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir.

  Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa , ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu ispatlanmıştır.

  Kış Lastiği Hakkında Merak Edilenler

  Kış lastiği alırken ilk bakmanız gereken, lastiğin üzerinde sol resimdeki işaretin bulunup bulunmadığıdır. Eğer lastiğin üzerinde bu sembol yoksa kış lastiği değildir.

  Kış lastiği sadece karda değil, yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre avantaj sağlar. Ancak sadece çekişin bulunduğu tekerleklere değil, dört tekerleğe birden kış lastiği takmak gerekir.

  Çekişin bulunduğu tekerleklere kış lastiği takıp diğer tekerleklerdeki standart lastikler korunursa otomobilin tekerlekleri arasındaki farklı tutunmadan dolayı önden veya arkadan savrulma yaşanacaktır. Unutmayın kış lastiği, zincir,palet sayesinde kolaylıkla ve patinajsız aracınızı kaldırıp hızlanabilirsiniz fakat durmak istediğinizde çok fazla risk alabilirsiniz.

  Kış lastikleri buz gibi karlı yüzeylerden çok daha kaygan zeminlerde tam tutunma sağlayamazlar. Bu tür zeminler için patinaj zinciri veya patinaj paleti kullanmak daha doğru olacaktır.

  Lastiğin üretim tarihine dikkat edin. Lastiğin de son kullanma tarihi mi olur demeyin. Çok uzun süre bekleyen lastiklerin sertleşmesi sebebiyle yol tutuşunda ciddi derecede düşüş olabilir.Bu Tarih Çoğunlukla bir çerçeve içinde 4 haneli bir rakam olarak bulunur. Bu 4 haneden son ikisi yılı, ilk ikisi o yıl içinde lastiğin üretildiği haftayı gösterir. Örneğin, çerçeve içerisinde 2912 sayısını görüyorsanız bu sayı, lastiğin 2012 yılının 29. haftasında üretildiğini gösterir.
   


Sayfayı Paylaş