Kış Aylarında Hava Koşullarına Göre Hangi Trafik Önlemleri Alınabilir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kış aylarında yoğun hava koşullarına göre hangi trafik önlemleri alınabilir, kışın çetin hava koşullarına göre hangi trafik önlemleri alınabilir

  Kış aylarında yollarda trafikte alınabilecek önlemler

  Kış Koşullarında Araba Kullanma

  Dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar:
  - Görüş
  - Hazırlık
  - Yolda
  - Sürüş
  - Riskler

  GÖRÜŞ:
  Bir sürücünün temizlik açısından en titiz olması gereken nokta görüş açısını en iyi seviyede tutmasına imkan sağlayacak cam ve aynalarıdır. Sürüş esnasında etrafınızı temiz bir camdan izlediğinizden emin olun. Güvenlik ile görüş paraleldir,unutmayın. Güvenliğiniz için görüş mesafenizin iyi olması gerekmektedir. Yola çıkmadan,otomobilinizin camlarında birikmiş olan su birikintilerini ve karları mutlaka temizleyin. Hareket halinde iken otomobilinizin tavanında birikmiş olan kar parçalarının arkanızdaki otomobilin görüş açısını olumsuz etkileyeceğini düşünerek, seyir halinde olmadan otomobilinizin tavanını temizlemeyi unutmayın.

  HAZIRLIK:
  Yola çıkmadan önce hazırlık yapın. Emin olmanız gerekenler, aracınızın altında bulunan lastiğin kış lastiği olması , radyatördeki antifriz ve su karışımı ile akü kontrolleridir. Standart lastiklerinizi kışın zorlu hava şartlarında kullanmak,lastiklerinizin ömrünü azaltmak demektir. Kış aylarında yüksek performans elde etmek için dizayn edilen lastiği yazın kullanmak, onun daha çabuk aşınmasına ve bir sonraki kış döneminde performansının düşmesine yol açar.En doğrusu kasım ayında kış lastiklerinizi taktırmak,bir sonraki kış döneminde kullanmak üzere nisan ayında çıkartmak olacaktır. Aracınızın radyatöründeki antifriz ve su karışımının ideal ölçüsü her birinin eşit ölçüde olmasıdır. Bu karışımdaki ölçünün değişmesi, sıcak ve soğuk koşullarda aracın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Örnek vermek gerekirse, aracın radyatörüne saf su koymanız durumunda su sıfır derecede donacaktır. Oysa ki, bu suyun içine aynı ölçüde antifriz katarsanız, yeni karışım eksi 37 dereceye kadar donmayacaktır. Çok soğuk hava koşulları, akünün performansını % 50 düşürür. Akü bitmeden önce size küçük bir uyarı verir. Güç durumda kalmamak için bir uyarı hissettiğinizde akünüzü hemen kontrol ettirin. Aracınızdaki akünüzü, üç yıldan daha fazla bir süredir kullanıyorsanız, kış başlamadan önce servis istasyonunuza uğrayıp kontrol ettirmenizde büyük fayda var. Bu arada akünüzün araç kablolarıyla temas eden uçlarının temizliğine dikkat edin. Oksitlenmişlerse temizleyin.

  YOLDA:
  Araç kullanırken hızlı manevra yapılması gerekebileceğini akıldan çıkartmamak ve hareketleri zorlaştırmayacak rahat giysiler giymek çok önemlidir. Kalın giysiler, hareketleri zorlaştıracağı gibi,emniyet kemerinin etkisini de azaltır. Motoru çalıştırdıktan sonra birkaç saniye beklemenin gerekli olduğu düşünülür oysa ki motoru çalıştırdıktan sonra hemen harekete geçmek katalizatörü daha hızlı ısıtacağından daha çabuk devreye girmesini sağlar. Araç içerisinde oluşabilecek buhardan kurtulmak için havalandırmayı açıp ön cama vermeniz ve camlarınızı açarak hava sirkülasyonu yapmanız gerekmektedir.

  SÜRÜŞ:
  Normal hava şartlarında gösterilen dikkatin daha fazlası gösterilmeli ve öndeki araçla aradaki takip mesafesinin mümkün olduğunca çok bırakılması gerekmektedir bu sayede fren yapılması gerektiğinde uzayacak fren mesafesinden sürücü olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Yumuşak karda ise tam fren duruş mesafesini kısaltacaktır çünkü ön tekerlekler bir kürek işlevi görecek ve aracın önünde kar birikmesini sağlayacaktır. Başlangıçta bu durum bir avantaj gibi görünse de ileride biriken kardan çıkmak sürücüye zora sokacaktır.

  RİSKLER:
  Buzlanma riski rüzgara açık olan yerlerde daha çok olacaktır bu yüzden ilerlemekte olduğunu zeminin altında buzdan bir kütle olabileceğini akıldan çıkartmamak gerekiyor. Buzlanmanın olabileceği düşünülerek virajlarda hızın düşürülmesi ve direksiyonun mümkün olduğunca yavaş çevrilmesi gerekmektedir. Yokuşlara hızlı girilmesi ve aracın hareket enerjisinden faydalanmaya çalışılmalıdır.

  Jandarma Genel Komutanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve 81 ilin Valiliklerine gönderilen genelgeye göre alınan diğer önlemler ise şöyle:

  1. "Şehir içi ve şehirlerarası alternatif güzergahlar önceden belirlenerek, yağış nedeniyle yol kapanması veya trafik akımının yoğunlaşması gibi hallerde, araçların bu alternatif güzergahlara yönlendirilmesi sağlanacaktır.

  2. Aynı güzergah üzerinde olup da birden fazla ilin sorumluluğunda olan önemli karayollu güzergahları ve geçitleri (Bolu Tüneli, Bolu Dağı geçişi, Gerede-Ilgaz-Merzifon gibi) yoğun kar yağışı, buzlanma ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon sağlanarak, bu güzergİ¢hlara gidecek olan araçlar karayolu elverişli hale gelinceye kadar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirlikleri v.b.) bekletilecek, bu süre içinde terminallerden çıkış yapacak otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecek ve gerekli diğer tedbirler alınacaktır.

  3. Kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle, trafiğe kapanan yollara girmeleri izin verilmeyen araç sürücüleri ve yolcular, mesken mahallerdeki konaklama tesislerinde barındırılacaktır.

  4. Kar yağışı olması halinde, tır tipi araçlar ile gerek görülmesi halinde ağır tonajlı diğer araçlar, uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı, hava ve yol şartları normale dönünceye kadar bekletilecek olup, karlı ve buzlu yol kesimlerinde, bütün taşıtlara zincir taktırılacak ve zincirsiz araçların seyrine müsaade edilmeyecektir.

  5. Sisli olan ve zincir takılması gereken yerlere gelinmeden önce, taşıt sürücüleri bizzat durdurularak veya megafonla araçlar arasındaki takip mesafesini arttırmaları, mecbur kalmadıkça sollama yapmamaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, ayrıca gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacaktır.

  6. Güzergah üzerinde ve terminallerde yapılan trafik kontrollerinde, araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığı, özellikle de aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı ve ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat çekilecek, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek, yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları (zincir, takoz, çekme halatı vb.) olmayan araçların eksiklerini tamamlamaları sağlanacaktır.

  7. Trafik birimlerimiz, karayollarında kar ve buzlama mücadelesi çalışmalarını yürüten Karayolları Genel Müdürlüğü personeli ve şehir içerisinde belediye görevlileri ile devamlı koordine içinde bulunarak, gerekli olan ve talep edilen yardımı derhal yapacaklarıdır.

  8. Yolda mahsur kalan araç sürücüleri ve yolculara imkanlar içerisinde her türlü insani yardımda bulunulacak, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerimizden de istifade etmeleri sağlanacaktır. Ayrıca, ilgili kurum ve kuruluşlarla ilgili belediyelerimizin, kendi görev alanlarına giren konularda gerekli tedbirleri almaları sağlanacaktır.

  9. Otoyollarımızda trafik yoğunluğunun az olması nedeniyle buzlanma oluşabileceğinden, otoyol trafik ekiplerimiz güzergahlarında seyir hainde veya yoldan geçen sürücülerin görebileceği şekilde yolun emniyetli kesimlerinde bulunacak, trafiği tehlikeye düşürecek olumsuz durumların tespit edilmesi halinde, derhal Karayolları Bakım İşletme Merkezlerine haber verilecektir.

  10. Karayolları kenarındaki tesislerde, arızalanan araçlara müdahale edebilecek personelin, 24 saat esasına göre çalıştırılmaları konusunda tesis yetkilileri uyarılacaktır.

  11. Arıza, kaza veya hava şartları nedeniyle yolda kalan araçların çekilip kurtarılmalarını sağlamak amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, Şoförler ve Otomobilciler Odalarına ve özel kuruluşlara ait vinç ve kurtarma araçlarının, önem arz eden yol kesimleri ve kavşaklar ile Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerinde hazır bekletilmeleri sağlanacaktır.

  12. Kış mevsimi süresince trafik personeli maç, konser, toplantı gibi etkinliklerde güvenlik nedeniyle görevlendirilmeyecek ve gerektiğinde şehir dışı trafik kuruluşlarımız, şehir içi trafik büro ve tescil hizmetlerinde grevli personel ile takviye edilecektir.

  13. Ekip araçlarının kışlık bakımları yaptırılacak ve avadanlıkları (zincir, takoz, çekme halatı vb.) eksiksiz olarak bulundurulacaktır. Ayrıca, trafik hizmetlerinde görevlendirilen araçlarda trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyecek şekilde akaryakıt kısıntısına gidilmeyecektir.

  14. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçları kullanan görevliler genelge kapsamında yer alan hususlara öncelikle uyarak, karayolunu kullanan diğer araç sürücülerine örnek olacaklarıdır.

  15. Basın yayın organları kanalıyla vatandaşlarımız, kış şartlarında ne şekilde araç kullanacakları, trafikte karşılaşılabilecek riskler ve trafik kontrolleri ile amaçları hakkında düzenli bir şekilde bilgilendirilecektir. Yine trafik kuralları, trafik kazalarının nedenleri ve meydana geldiği yerler, hava, yol ve trafik durumuna ait bilgiler, karayolları üzerinde bulunan trafik, sağlık, dinlenme tesisleri, ilk yardım, yol açma ve kurtarma kuruşları ile ekiplerinin yerlerini ve telefon yerlerini içeren kroki ve bilgi broşürleri hazırlanarak, sürücülerimize dağıtılması sağlanacaktır.

  16. Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen (tipi, çığ düşmesi, heyelan, yol kapanması vb.) hava, yol ve trafik durumları hakkında basın yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır. Ayrıca, 155 ve 156 telefon hatlarını arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacaktır.

  17. Trafik kuruluşlarımız, içerisinde bulunduğumuz kış aylarında da hava ve yol şartları elverişli olduğu sürece, kontrol programları doğrultusunda denetimlerini yolda her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle, kontrol noktasından önce yeterli mesafede ikaz ve işaretler koyarak, yolu aniden daraltmaksızın ve akan trafiği tehlikeye düşürmeksizin sürdürecektir.

  18. Alınan bütün tedbirlere rağmen yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ, heyelan, vb. sebeplerle karayollarının trafiğe kapanması veya ulaşımda aksamalar olması halinde durum en kısa şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkalığına bağlı Kaza Danışma Biriminin Hizmetleri Başkalığına bağlı Kaza Danışma Biriminin 0 312 412 25 92 nolu telefon veya 0 312 468 91 43 nolu faksına bildirilecektir.”

  kaynak:kamyonum.com.tr
   


Sayfayı Paylaş