Kırmızı Karınlı Piranha (Pygocentrus Nattereri)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kırmızı Karınlı Piranha (Pygocentrus Nattereri)
  Latince Adı: Pygocentrus nattereri

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika; Amazon Nehri.

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Aşırı agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Normal zamanlarda dişi erkek arasında ayrım yapacak kadar farklılık yoktur. Üreme zamanlarında erkek balık maviye yakın bir siyah renk alır. Dişinin rengide koyulaşır ama erkek kadar koyu olmaz; daha soluk bir siyah renkte olur.

  Üreme: Eş tutan çiftin rengi koyulaşır. Çift ayrı büyük bir akvaryuma alınmalıdır. Su torf veya su hazırlayıcılar kullanarak yumuşak, kahverengi bir hale getirilmelidir. Loş bir ortam yapılmalı ve sıcaklık 28°C olmalıdır. Ağzılarıyla yumurta dökecek alanı temizlerler, uygun duruma gledikten sonra 1000-1500 arası yumurta dökerler. Yumurtladıktan sonra akvaryumdan ayrılmalıdırlar. Yavrular yumurtlamadan 6 gün sonra serbest yüzer ve yem yer hale gelirler. 5 cm olana kadar artemia ve su piresiyle beslenmelidirler.

  Sıcaklık: 23-28 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 6.0-7.0

  Zorluk Seviyesi: 5

  Kırmızı Karınlı Piranha (Red Belly Piranha) saldırganlığıyla ün yapmıştır ancak bu özelliğinin yanında gösterişli bir form ve renge de sahiptir. Bazı köpek türlerinde olduğu gibi kendine özgü taraftar kitlesi olan bir balıktır. Balığın saldırgan doğasını ön plana çıkarmak için abartılı gayretler gösterilmesi (günlerce aç bırakma, canlı hayvan yedirme vb.) türün yaygınlaşmasının önündeki en büyük engeldir.

  [​IMG]

  Bu gerekçelerle yıllarca soğuk baktığım bir tür olan Piranha’yı besleyince farklı düşünmeye başladım. Şartlarını uygun hale getirip kendi hallerine bırakırsanız oldukça kolay bakılan ve keyif veren balıklar.

  Gerçekten de piranhalar saldırgan canlılardır ve akvaryum hobisinde hobiciye zarar verebilecek nadir türlerden biridir. Bakacak kişilerin belirli tedbirleri alması şarttır.

  Öncelikle iyi bir kapak gereklidir. Bu hem balıkların atlayıp kendilerine hem de hobicilere zarar vermemesi için önemlidir. Su değişimlerinde balıklar sıçramaya çok meyillidirler.

  Kepçeyle yakalama sırasında mutlaka bir kap hazır bulunmalıdır. Balık yakalanır yakalanmaz kepçeyle beraber kabın içine konmazsa kepçeyi anında delik deşik ederek yere düşecektir. İnsanların yaralandığı olaylar genelde bu gibi durumlarda gerçekleşir. Çılgınca açılıp kapanan çeneye denk gelen bir yeriniz olursa ısırılmanız garantidir.

  [​IMG]

  Akvaryumda dış koruma yapılmamış elektrik kablosu bulundurmamanızı tavsiye ederim. Özellikle yeni eklenen balıklar akvaryumdaki ilk günlerinde stres ve etrafı tanıma çabaları nedeniyle hemen herşeyden bir ısırık alırlar.

  Bakılacakları akvaryum olabildiğince büyük ( min. 250 lt) seçilmelidir. Kuvvetli mekanik filtrasyon şarttır. Su değişimlerinden hoşlanırlar. Açıkcası hiçbir çiklit türünün dayanamadığı kadar amonyak, nitrit ve nitratı tolere edebilirler. Geniş çaplı su değişimlerinden de etkilenmezler.turkeyarena.com

  Yavruluktan itibaren çok hızlı büyüyen piranhaları genç erişkinliğe dek granül yemlerle beslemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde balıkların birbirine özelikle de gözlerine zarar vermesi engellenebilir.

  Beslenmelerinde kuru yemlere ek olarak arasıra ciğer ve balık eti verilebilir. Özellikle fileto tarzında balık etleri hem kolay hem de az kirleten bir yem çeşididir. İlginç bir şekilde Piranhalar aşırı kalabalık olup rekabete girmedikçe sanıldığı kadar iştahlı değildirler. Bazen balık veya ciğer gibi yemler bile saatler içinde bitirilebilir. Bu nedenle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. pult Well-Known Member

  Akvaryum'um olsa bu balığı yakınına bile yaklaştırmam eli parmağı kaptırırız Alimallah ne yaparıs sonra :)
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  o dişleri bi geçirse koparır heralde çocuklu ailelere yasak olmalı bence ;)
   
 4. pult Well-Known Member

  Hocam bu balık bizde olsa bizim oğlanla tanışsa akvaryumdan firar eder anında:D:D
   
 5. ot-gu Genel Sorumlu

  dişler testere gibi emre sen yinede uzak tut ;)
   
 6. pult Well-Known Member

  Benim oğlanı bunların yaşadığı nehire atsak,2 gün sonra bu balıklar göç eder oralarda,diş falan kar etmez:D.
   
 7. ot-gu Genel Sorumlu

  senin oğlan çok şeker gözüküyordu fotoğraftan ama canavar çıktı desene, büyüyünce okutcam yalnız burayı hehe
   
 8. pult Well-Known Member

  Görüntü aldatıyor adam tazmanya canavarından farksız,ama çokda tatlı:).
   

Sayfayı Paylaş