Kırmızı Biber ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kırmızı Biber ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Guinea pepper, Fruit de piment rouge

  Kırmızıbiber: Olgunlaşan kızarmış yıllık biberin kurutularak toz haline getirilmiş şeklidir. Olgunlaşan Kırmızı Biberin kurutulup toz haline getirilmesi ile elde edilen kırmızıbiber bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca, P ve K vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri de barındırır.

  Kırmızı Biberin Faydaları: İştah açar. İshali keser. Kusmayı önler. Sinirleri yatıştırır. Cinsel gücü arttırır. Hazmı kolaylaştırır. Mikrop öldürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar ve ter söktürür. Cinsel istekleri kamçılar. Mide tembelliğini giderir. Grip ve soğuk algınlığında faydalıdır. Kolestrolün düşürülmesinde yararlıdır. Damar tıkanıklıklarında faydası görülür. Şiddetli baş ağrısının tedavisinde kullanılır. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Ağrı ve iltihaplanmayı iyileştirmeye yardim eder. Merhemi lumbago, nevralji ve romatizmada faydalıdır. Kansere karşı etkili bir koruyucudur. Bazal metabolik hızı arttırarak zayıflamaya yardım eder. Ferahlatıcı ve solunum yollarını açıcı özelliği ile soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarına ve öksürüğe iyi gelir. Romatizma, diş ve boğaz ağrılarını hafifletir. Beta karoten ve C vitamini açısından zengin bir besin olan Kırmızıbiber bağışık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara, özellikle de kolera gibi bulaşıcı hastalıklara, karşı direncini arttırır.turkeyarena.net Kırmızı biberde yoğun şekilde bulunan ve bibere acı tat veren madde olan kapsaisinin maddesi ağızdaki acı reseptörlerini şiddetli şekilde uyardığından vücut acıyı gidermek için endorfin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon insanda mutluluk hissi uyandırır.
  Uyarı: Egzama, yüksek tansiyon, üremi veya damar sertliğinden şikayet edenler kullanmamalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kırmızıbiber Nasıl Kullanılır? Kırmızıbiber taze olarak yemeklerde kullanılabileceği gibi Kırmızı Pul Biber baharat olarak da tüketilebilir. Ayrıca, Kırmızıbiber salçası yapılabilir. Kırmızıbiber salçası, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olmasının yanı sıra kalp krizi riskini de azaltmakta faydalıdır.

  Kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması, iltihabi-romatizmal eklem hastalığı, sedef ve nevraljilerde haricen (krem, merhem) kullanılır.

  Capsaicin kreminin güçlü bir formu (zostrix) zonadan sonra oluşan ağrılı ve acılı bir rahatsızlık olan nevraljide rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.

  Yine capsaicin kremi diyabetik nevropatinin tedavisinde de kullanılmaktadır.turkeyarena.com

  Capsaicin merhemi ciltte zona ve eklem iltihabı agrılarına karşı kullanılmakla birlikte tahriş edici yönü de olduğu için kullanmadan önce doktora danışmak doğru olur.

  Capsaicin kremleri kullanırken gözle temas edilmemelidir.

  Haricen sürülürken İltihaplı deriye kullanılmamalıdır.

  Capsaicin çay, kapsül ve merhem gibi değişik formda satılmaktadır.
  [​IMG]
   
 3. Emel Well-Known Member

  kırmızı biber zayıflamada nasıl kullanılıyor
   

Sayfayı Paylaş