Kırmızı Algler Nedir, Kırmızı Algler Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kırmızı Algler Hakkında Bilgiler

  Kırmızı algler, deniz alglerinin büyük bir kısmını oluşturan bir Protista alemi şubesidir. Klorofil a ve fikobilinler olarak bilinen kırmızı pigmentleri taşırlar. Yaprak, kök ve gövde şeklinde farklılaşmalar görülmez. Alg gövdesi jelatinimsi maddeyle sarılmıştır. Fotosentez yaparak, karbonhidratları özel bir tip nişasta olan "floridean" şeklinde depolarlar. Karmaşık yaşam döngülerinin hiçbir evresinde hareketli hücreler ve taşıyıcı hücreler görülmez. Bilinen yaklaşık 4.100 kadar türün 200 kadarı tatlısularda yaşar.

  Büyük çoğunluğu denizlerde yaşayan ve kırmızı renkli fikoeritrin pigmentiyle karakterize olan alglerdir. Tatlı sularda ve toprakta yaşayan az sayıda türü vardır. Pigment yapıları ve zar tipleri bakımından, mavi-yeşil alglerle yakın akraba kabul edilirler. Kırmızı alglerin en önemli özelliklerinden birisi, sperm hücreleri dahil, hiçbir hücrenin kamçı taşımamasıdır. Yaprak şeklinde gelişmiş tallusları bulunur.

  Bazı türlerinde, hücre duvarlarında kalsiyum karbonat depolanır. Bu türlerden oluşan resifler, dalgaları keserek, içlerinde yaşayan canlılara korunak sağlar. Bazılarının pektin yapılı hücre çeperlerinden "agar agar" adı verilen polimer yapılı musilaj jel elde edilir. Besin ve ilaç endüstrisinde kullanılan türleri de vardır. Karmaşık yaşam döngüleri, 3 evre içerir ve döl almaşı görülür.
   


Sayfayı Paylaş