Kırma Kusuru Nedir, Kırma Kusuru Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 7 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kırma Kusuru Nedir, Kırma Kusuru Tedavisi
  Göze paralel gelen ışınların retina tabakası üzerinde odaklandığı duruma emetropi denmektedir. Emetropi hiçbir kırma kusuru olmayan gözün durumudur. Bu durumun sağlanamadığı, yani göze paralel gelen ışınların retina üzerine odaklanamaması durumuna ametropi (kırma kusuru) denilir. Kırma kusurları hastalık olarak kabul edilmemektedir.
  Kırma kusurları temelde dört çeşittir:

  Miyopi: Göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur. Miyoplar uzağı net göremezler. Ancak yakın görmeleri iyidir. Miyopi kornea tabakasının normalden daha dik veya gözün ön arka çapının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. 6 dereceye kadar olan miyopiler basit miyopi, daha yüksek olanlar yüksek miyopi olarak adlandırılır. Yüksek miyopiler 20 yaştan sonra da artmaya devam eder ve retina tabakasında incelme, görme azalması ile sonuçlanır. Miyopi büyük oranda genetik yapı ile ilişkilidir. Genellikle 8-12 yaş arasında çocukluk döneminde fark edilir. Aile bireyleri arasında miyopi açısından benzerlik bulunmayabilir.

  Hipermetropi: Göze paralel gelen ışınların, retinanın arkasında odaklanması durumudur. Hipermetroplar özellikle yakın görmede zorlanırlar. Eğer hipermetropinin derecesi yüksekse bu hastalar uzağı görmede de zorlanacaklardır. Hipermetropi kornea tabakasının düz olması veya gözün ön arka çapının az olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Hipermetropi gelişimi büyük oranda kalıtımsaldır. Ancak aile bireyleri arasında hipermetropi açısından benzerlik bulunmayabilir.

  Astigmat: Gözün değişik meridyenlerde ışınları farklı kırmasına bağlı olarak tek bir odak noktasının oluşmadığı durumdur. Bu hastalar hem uzak hem de yakın görmede problem yaşarlar. Hipermetropide genellikle kornea tabakasının farklı eksenleri farklı eğriliktedir. Astigmatizma miyopi ve hipermetropi ile beraber görülebilir. Astigmatizma da büyük oranda genetik yapıyla ilgilidir. Yine, aile bireyleri arasında astigmatizma açısından benzerlik bulunmayabilir.

  Presbiyopi: Gençlerde göz lensi yumuşak ve esnektir. Şeklini kolayca değiştirip uzaktaki ve yakındaki objelere odaklanmamıza olanak sağlar. Ancak göz lensi 40 yaşından sonra sertleşir ve esnekliğini kaybeder. Esneklik kaybından dolayı yakını görmek ve okuma zorlaşmaktadır. Bu normal durum presbiyopi olarak adlandırılır.

  Kırma Kusurlarının Tedavisi
  Gözlükler ve kontakt lensler kırma kusurlarını düzeltmek için en sık kullanılan yöntemlerdir. Bunlar ışık ışınlarını retina üzerine yeniden odaklayarak iş görürler. Gözlük veya kontakt lens kullanamayan, kullanmak istemeyenler için refraktif cerrahi (Excimer lazerle görmeyi düzeltmek veya arttırmak) diğer bir seçenektir.turkeyarena.com Bu cerrahi yöntemlerde, gözün odaklanma yeteneğini yeniden ayarlamak için, öndeki kornea tabakası yeniden şekillendirilir. Göz egzersizlerinin, vitaminlerin veya ilaçların kırma kusurlarını önlediğine yada tedavi edebildiğine dair herhangi bir bilimsel delil yoktur.

  Gözlükler: Gözlük takmak, kırma kusurlarının en basit tedavisidir. Gözlük takmak göz kusurunu artırmaz, azaltmaz, sadece görüntüyü düzeltir. Ayrıca gözlükler gözlerimizi ultraviyole gibi zararlı ışınlardan korumaktadır. Spor aktivitelerinde ve tehlikeli işlerde polikarbonat yapıda gözlükler kullanmak gereklidir. Kırma kusurları 0-20 yaş arasında hızlı değişim gösterir. Bu nedenle, 6 ay- 1 yıllık aralıklarla muayene, gerekirse numara değişimi tavsiye edilir. 40 yaşından sonra ortaya çıkan presbiyopi tedavisinde, 40-60 yaş arasında yakın gözlüklerinin zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü lensin esnekliği zaman içinde değişmektedir.

  Kontakt Lensler: Halen çok çeşitli kontakt lens tipleri vardır. Renkli veya numaralı, çeşitli ürünler vardır. Size en uygun lens, zevkinize, kırma kusurunun tipine ve hayat tarzınıza göre değişmektedir. Eğer kontakt lens takmak istiyorsanız, farklı seçenekleri göz doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Refraktif Cerrahi
  Kırma kusurlarının, cerrahi olarak düzeltildiği yöntemlere refraktif cerrahi denmektedir. Refraktif cerrahi, günümüzde en çok uygulanan cerrahi müdahaledir. Son on yılda, iki yüz milyonu aşan insana uygulanmıştır.
  Güncel refraktif cerrahi teknikleri:

  PRK (Fotorefraktif Keratektomi): İlk çıkan yöntemdir. Önce alkol yardımıyla korneanın ön yüzünü örten epitel tabakası kaldırılır. Sonrasında yüksek enerjili ve görünmez lazer ışınları yardımıyla korneanın ön yüzeyi tıraşlanmaktadır. Bu teknikte miyopi, hipermetropi ve astigmatı küçültmek veya düzeltmek mümkün olabilmektedir.

  LASİK (Laser in situ keratomileusis): LASİK miyopi, hipermetropi ve astigmatı düzeltmek için uygulanan kombine bir yöntemdir. Keratom adı verilen özel bir bıçak yardımıyla korneadan bir zar kaldırılıp, geriye doğru katlanır. Daha sonra kalan yatağa excimer lazer uygulanır. Zar tekrar yerine oturtulur. Güncel ve çok yapılan bir işlemdir.

  LASEK (Laser subepitelial keratomileusis): Bu teknikte, epitel tabakası korunarak kaldırılır. Excimer lazer uygulaması sonrası, kornea üzerine geri kapatılır.

  Stroma içi kornea halkaları: Stroma içi kornea halkaları orak şeklinde, plastik yapıda yarım halkalardır. Korneayı düzleştirmek için, cerrahi olarak korneanın içine yerleştirilirler. Kornea halkaları, gerektiğinde geri çıkarılabilirler.

  Fakik göz içi lensleri: Kırma kusurlarının düzeltilmesi amacıyla, normal göz merceği alınmadan göz içine yapay merceklerin konulduğu bir tekniktir. Genellikle çok yüksek kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  Görülebilecek yan etkiler: PRK, LASİK, LASEK ve stroma içi kornea halkaları cerrahi uygulamalardır. Hastaların, olası yan etkiler yönünden bilgilendirilmesi gereklidir. Bütün bu cerrahi işlemler sonrasında, birtakım yan etkiler, komplikasyonlar görülebilmektedir.

  Bu komplikasyonlar:
  -Geçici rahatsızlık hissi
  -Bulanık görme
  -Enfeksiyon
  -Işıkların etrafında halolar görme
  -Fazla veya az düzeltme
  -Gece görme güçlüğü
  -Düzensiz astigmat
  -Korneal nedbe oluşumu
  -Retina dekolmanı ve kalıcı görme kaybı

  Hangi hastalara refraktif cerrahi yapılmamalıdır?
  -18 yaşın altında ve gözlük numarası ilerleyenler,
  -Keratokonusu olanlar,
  -Romatizmal hastalığı olanlar,
  -Gebe ve emzirme döneminde olanlar,
  -İleri kuru gözü olanlar,
  -Kataraktı ve glokomu bulunanlara
  refraktif cerrahi yapılmamalıdır.

  Sonuç olarak herhangi bir tedavi yapılmadan önce göz hekiminizle detaylı olarak tedavi seçeneklerini, her bir tedavi şeklinin avantaj ve dezavantajlarını detaylı olarak konuşmanız gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş