Kırlangıç Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kırlangıç Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Kaşıntı otu, Chelidonium majus

  Kırlangıç Otu: Gelincikgiller familyasından, Nisan - Mayıs ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30 - 70 cm yüksekliğinde çok yıllık otsu bir bitkidir. Kuzey Anadolu bölgesinde yetişir. Çiçekleri dallarının ucundadır. Bitkinin tamamında ve özellikle yapraklarında sarı renkli boya maddesi ve alkoloidler vardır. Sapı kırıldığı zaman sarı renkli bir süt akar. Zehirlidir. Uçucu yağ, sarı renkli bir boya maddesi, berberin ve çeşitli alkaloitler ve flavonlar içermektedir.

  Kırlangıç Otunun Faydaları: Spazm çözücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Öksürük şikayetlerini azaltır. İdrar ve balgam söktürücüdür. İshal, melankoli, korkuya karşı kullanılır. Kanı temizler ve kan yapımını destekler. Yatıştırıcı ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Sütü siğil ve nasırların tedavisinde kullanılır. Basur şikayetlerini azaltır. Katarakt gibi göz hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğer iltihabı, akciğer iltihabında fayda sağlar. Hepatit (sarılık), safra kesesi iltihabı, safra taşlarına karşı kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kırlangıç Otu Nasıl Kullanılır? Taze bitkinin toprak üstü kısımları kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi bitkinin içerisindeki özsu da kullanılabilir. Ayrıca, bitkinin tentürü de hazırlanabilir.

  Çay: İki kahve kaşığı demliğe konur. Üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

  Tentür: Kırlangıçotunun sadece kökü tentür yapımında kullanılır. Sökülen köklerinden 100 gr yıkanıp temizlendikten sonra ince ince kıyılarak bir şişeye doldurulur ve üzerine 500 ml %70′lik Etanol ilave edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır, 6-8 hafta sonra süzülerek Tentür hazırlanır ve hazırlandıktan sonra güneş ışınlarından uzakta muhafaza etmek gerekir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş