Kırkkilit Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kırkkilit Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Katirkuyrugu, Kırk bogum, Tarla atkuyrugu, Beygir kuyruğu, Zemberekotu, Hippuris vulgaris, Equisetum arvense, Horsetail

  Kırkkilit Otu: Atkuyruğugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir.

  Toplanması ve Kurutulması: Çay için toplanacak yaz sürgünleri (Equisetum, 25 - 60 cm yükseklikte ve sapı 3 - 6 mm civarında olan türlerdir. Mayıs - Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Bitkide sonbahara hastalık gözükebilir. Hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır. İyi kurumuş bitki gevrekleşerek çıtır çıtır kırılır.turkeyarena.net İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örgüye serilerek 1 - 2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır.


  Kırkkilit Otunun Faydaları: Romatizma ve nıkris şikâyetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

  Uyarı: Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Kırkkilit otunun bazı türleri zehirlidir. Kullanırken dikkat edilmeli ve uzman kişilere danışılmalıdır.

  Kırkkilit Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır? Kırkkilit Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Kırkkilit suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır. Kökler zehirli olduğundan toplanırken sürgünlere karışmamasına dikkat edilmelidir.

  Çay: 1-2 çay kaşığı bitkinin taze veya kuru yaz sürgünü 150 ml. suda 3 - 5 dak. kaynatılır. Sonra 15 dakika demlenir, süzülür.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  kırkkilit otu romatizma için nasıl kullanılıyor
   
 3. elif Moderator

  Banyodan sonra daha önceden haşlayıp hazırladığımız kırkkilit otu suyu romatizmalı bölgelere sürülür. Sonra üzerine kantaron yağı ve ozon yağı ile masaj yapılır.
  Ömer Coşkun
   

Sayfayı Paylaş