Kırışıklıklarla savaş

Konusu 'Moda' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zaman içinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmak için artık cerrahi müdahaleden mucize kremlere kadar birçok alternatif mevcut.

  Hayatımızın büyük bir bölümünde duygularımızı gülümseme, kızgınlık ya da heyecanla ifade ediyoruz. İşte, bu ifadeler zamanla yüzümüzde derin çizgiler oluşturmaya başlıyor. Mimik çizgileri diye adlandırılan bu çizgiler daha sonra göz kenarlarında, alında, kaşlar arasında, burun ve ağız çevresinde yavaş yavaş kırışıklıklar haline dönüşüyor.

  Uzmanlara göre kırışıklık, buruşukluk ve benzeri cilt sorunlarının temel nedeni "toksik plakların" cildi destekleyen elastin ve kollajene bağlanması. Serbest radikallerin neden olduğu toksik plaklar, cilt altındaki kollajen ve elastin liflere bağlanarak destek dokuyu bozuyor. Sonuçta cilt ile cilt altındaki kaslar arasında boşluklar ve kopmalar oluşuyor. Mimik kasları kasıldıkça da cilt, bu boşluklar üzerinde kıvrılmaya başlıyor. Zamanla kırışık görünüm ortaya çıkıyor.

  Ankara Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Emiroğlu konuyla ilgili sorularımızı cevapladı.

  - Birçoğu kaçınılmaz olan kırışıklıkları azaltabilmek veya geriye döndürmek amacıyla neler yapılabilir?

  Birkaç alternatif var. Cildin yapısına ve vakanın durumuna göre; cerrahi ameliyatlar, lazer, kimyasal dermabrazyon, botulinum toksini uygulamaları gibi invaziv yöntemler ve topikal cilt bakım yöntemleri tercih edilebiliyor.

  - Yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıklar için kırışıklık giderici krem uygulanmasına nasıl bakıyorsunuz?

  Bu kremlerin içeriğinde bulunan peptidlerin, deri yaşlanmasının temel nedenlerinden olan fibrin ve elastin liflerin oksidasyonu sonucu oluşan deri altı boşluklarının gelişimini engellediği tespit edildi. İçeriklerindeki acetyl-hexapeptide’ler nedeniyle de botulinum toksinine benzer, yani yüz kaslarının kasılmasını azaltıcı bir etkiye sahipler. Özellikle argireline adı verilen acetyl-hexapeptide; sinir uçlarından salınan ve adale kasılmasına yol açan nörotransmitter’lerin salınımını engelliyor, kırışıklık oluşumunda etkili olan katekolaminlerin yapımını azaltıyor. Bu kremler, topikal olarak uygulanan bir madde olduğundan, enjeksiyon yoluyla verilen botulinum toksini kadar kısa sürede etkili değil. Ancak uzun dönemde; mesela en az 30 gün kullanımın ardından benzer etkiler sağlanabiliyor.

  - Kırışıklık kremini tercih etmesi gerekenler kimler?

  Çok derin kırışıklıkları olmayan ve mucize sonuçlar beklemeyen herkes kullanabilir. Özellikle enjeksiyon uygulamadan çekinen ve botoks yaptırmak istemeyenler için uygun. Toksik değil. Şimdilerde sıkça gördüğümüz yanlış ve aşırı uygulamalar sonucu kaslarda oluşan kalıcı ve geri dönülmez fonksiyon bozuklukları, ifadesiz suratlar yaratma tehlikesi yok. Cerrahi müdahaleler ve diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında daha ekonomik.

  - Bahar ve yaz mevsimiyle birlikte yenilenmek, gençleşmek isteyenlere kırışıklıklar için neler önerirsiniz?

  Öncelikle ihtiyaçlarını doğru tespit etsinler. Bir uzmandan yardım almaları gerekebilir. Kırışıklık kremleri, hem antioksidan, hem de mimik kasları üzerine olan kombine etkisiyle çok avantajlı ürünler ama her ciltte aynı etkiyi vermesi mümkün değil. Yaz aylarında özellikle ultraviolenin zararlı etkilerini en aza indirgeyecek ürünleri tercih etmeliler.
   


Sayfayı Paylaş