Kırıkkalenin Genel Özellikleri

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 24 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kırıkkalenin Genel Özellikleri Nelerdir

  Yüzölçümü : 4.365 km²
  Nüfus : 349.396 (1990)
  İl Trafik No : 71

  Kırıkkale Orta Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kavşak noktası konumunda olması itibariyle önemli bir coğrafi konumda bulunmaktadır. Zengin tarihsel ve kültürel bir geçmişi olan yöre bir turizm kenti olma potansiyeli taşımaktadır.

  İLÇELER
  Kırıkkale ilinin ilçeleri; Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan’dır.

  COĞRAFYA
  İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur. Denizden yüksekliği 700 m’ dir.

  TARİHÇE
  Cumhuriyet Döneminde 1925 yılında kurulmuştur. Ankara’ya bağlı ilçe iken, 1989 yılında il olmuştur.

  GEZİLECEK YERLER

  Camiler ve Türbeler

  Hasandede Camii ve Türbesi: Kırıkkale-Merkez İlçeye bağlı, şehre 12 km. uzaklıkta olup, Camii ve Türbe yan yanadır. Hasandede Camii’nin hicri 1014 (1605) yılında yapıldığı bilinmektedir.

  Yörede pek çok türbe bulunmaktadır. Bunlar, Küçükkafşar Türbesi,Tokuş Baba Türbesi (Delice ilçesi, Çatallı köyü ile Kya köyü arası), Halil DedeTürbesi (Çelebi ilçesi, Halil Dede köyüne 1km. uzaklıkta) gibi türbeler halk tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.

  Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: Sulakyurt İlçe merkezinde bulunan cami Şeyh Şamil tarafından yapılmıştır. İlçenin kurucusu olan Şeyh Şamil’e ait türbe bu caminin yanında yüksekçe bir yerde bulunmaktadır.

  Köprüler

  Çeşnigir Köprüsü: Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan Han Selçuklulara aittir. Köprü, XIII. Yüzyıldan kalma, bir Selçuklu eseridir.

  Sportif Etkinlikler
  Olta Balıkçılığı: Kapulukaya Baraj gölü ile Kızılırmak Vadisinde amatör olarak olta balıkçılığı yapılmaktadır.

  NE YENİR
  Kırıkkale mutfağı Anadolu yemeklerinin sergilendiği bir mutfaktır. Kente yerleşenler geldikleri bölgelerin yemeklerini buraya taşımışlardır. Bu yüzden Kırıkkale mutfağı çok zengindir. Anadolu yemeklerinde tarım ürünleri, sebze ve hayvan ürünleri ile ilgili yemekler başı çeker. Yemekleri içerisinde sebze yemeklerinin her çeşidine rastlanır. Külleme kızartma haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemekleridir. Kırsal yörelerde ekmek olarak yufka yapılır. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır.

  Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt, ekmek aşı (guymak) madımak, pelte, etli bulgur pilavı ve mantı yer alır.

  NE ALINIR?
  Kilim ve heybe dokumaları yöreye özgü alınabilecek hediyelik eşyalardır.

  YAPMADAN DÖNME
  Yöreye özgü kilim ve heybe almadan,
  M.K.E.K Silah Fabrikası Silah Müzesini gezmeden,
  Karakeçili Uluslar Arası Kültür Şölenini (15-16-17 Eylülde) seyretmeden…
  Dönmeyin.
   


Sayfayı Paylaş