Kırıkkale Yöresel Halk Oyunları Nelerdir

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 18 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kırıkkale Yöresi Halk Oyunları

  Halaylar, kaşıklı oyunlar yaygındır. Zeybek bilinmez Karakeçili ilçesinde halay olarak; Köprüden Geçti Gelin, Oy Pambığım, Pambığım (Bugün Ayın Işığı), Üç Ayak, Yeldirme, Kaşıklı Oyun olarak da Konyalı, Gel, Gel, Süpürgesi Goruhdan, Ay Doğar Bedir Allap meşhurdur. Ateş etrafında geceleri oynanan Sinsin, bu ilde de yaygındır. Cirit ve Tura oyunları da davul-zurna eşliğinde oynanır

  a- Halay
  Kırıkkale yöresinin hakim oyunu halaydır. Halay çekilirken halay türküsü değişik türlerde olabilir. Bir halayın başından sonuna kadar tamamlanması süreye bağlı değildir. Bir saat bile sürdüğü olur. Düğün, şenlik gibi günlerde çekilir Bu halaylar, kadınlarca da zılgıt ile süslenerek ayrı bir ahenk kazanır.

  Halay davul-zurna eşliğinde ağırlama, ikileme, üçleme şeklinde üç aşamada çekilmektedir Keskin yöresi halayları daha çok ayak ve bel hareketlerine dayanır Ağır fakat gösterişlidir Yahşihan, Karakeçili ve Delice halaylarında ise Keskin yöresine göre bazı farklılıklar gözükür Bu nedenle yörede Keskin halayı daha yaygındır.

  b- Sinsin

  Sinsin köy meydanlarında yakılan ateş üzerinde atlama oyunudur.

  Köy meydanında bir ateş yakılır, ateşin etrafını köy halkı sarar Delikanlılar kendi aralarında gruplar oluşturur, bu ateşin üzerinden atlarlar Her defasında ateşin yüksekliği artırılır Oyuncuların ateşin yüksekliğinden cesaretleri kırılıncaya kadar oyun devam eder.

  Gruplardan biri pes edince diğer grup galip ilan edilerek ödüllendirilir.

  Sinsin oyunu tehlikeli, tehlikeli olduğu kadar da, cesaret geliştirici bir oyundur.

  c- Cirit
  Geleneksel bir Türk oyunudur. Bölgemizde bahar, yaz mevsimlerinde ve düğünlerde oynanırdı Yetiştirilen iyi cins atlar iki gruba ayrılır Oyuncular ellerine bir metre uzunluğunda onar adet cirit alıp atlara binerler Gruplar arasındaki mesafe 50 m kadardır.

  Gruplar karşı karşıya gelerek eşleşirler Oyunculardan herhangi birisi rakibi üzerine at koşturup, uygun bir mesafeden ciritini atarRakip oyuncu, kendisine atılan bu ciritten atın sağına veya soluna eğilmek suretiyle sakınır Cirit rakibe değmiş ise oyuncu oyundan çıkar, eğer değmemiş ise ciriti atıp kaçan oyuncuyu, cirit atılan oyuncu atı ile takip ederek ciritini fırlatır, eğer değerse oyuncu çıkar, eğer değmemiş ise yerlerine geçerler, sıra diğer oyunculara gelir.turkeyarena Böylelikle oyunda tek kişi kalıncaya veya gruplardan birisi tüm oyuncularını kaybedinceye kadar oyun devam eder Galip gelenler köy halkı tarafından ödüllendirilir.

  d- Semah

  Semah Hasandede, Haydar Sultan, Koçubaba ve Hamzalı kasabalarında yaygındır. Bağlama ve keman çalgılarıyla nefesler, deyişler, demeler söylenir, semah dönülür.
   


Sayfayı Paylaş