Kırık Havalar

Konusu 'Türküler ve Hikayeleri' forumundadır ve Emel tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Kırık Havalar Türkü Örnekleri
  Kırık Havalar ve Sözleri, Kırık Havalar Türküleri Nelerdir

  Ezgi yönünden usullü, yani ölçü ve ritmleri belli olan parçalardır. Kırık havalar, yörelere göre şu isimlerle karşılanır: Ege bölgesi- zeybek, Marmara-Trakya Bölgesi, Giresun, Ordu- karşılama, Harput- şıkıltım, Isparta- datdiri, Konya- oturak, Trabzon, Rize, Hopa- horon, Urfa- kırık hava.

  Yapılan önceki çalışmaların hemen hemen tamamını gözden geçiren Söleyman Şenel bu konuya daha geniş perpektiften bakar. Şenel musikimizi önce üç ana gruba ayırır:

  1) Enstrümantal musiki (saz musikisi)

  2) Vokal musikisi (sözlü musiki)

  3) Vokal-enstrümantal musiki

  Şenel, Türk Halk Musikisini, müzikal form açısından da teknik olarak yine üç grupta değerlendirir. Böylece daha önceki çalışmalarda gördüğümüz, uzun hava, kırık hava yaklaşımlarından farklı bir tutum sergiler.

  1) Ritmli (usullü) Ezgiler : Kırık hava olarak bilinen ezgilerdir.

  2) Serbest Ritmli Ezgiler : İster vokal, ister enstrümantal ve isterse vokal enstrümantal ezgiler olsun, müzikal biçim tamamen serbest bir ritmdedir.

  3) Karışık (karma) Ritmli Ezgiler : Yine ister vokal, ister enstrümantal ve isterse vokal-enstrümantal ezgiler olsun, müzikal biçimde ritmli ve serbest ritmli muhtelif bölümler vardır ve bu iki ritmik yapı ezgilerin muhtelif kısımlarında görülebilir.
   


Sayfayı Paylaş