Kiraz Tetra (Barbus titteya)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kiraz Tetra (Barbus titteya)
  Latince Adı: Barbus titteya

  Habitatı ve Anavatanı: Sri Lanka

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Pek çok tür kuru yemi severek tüketir. Mümkün olduğu kadar fazla sıklıkta yemlemekte fayda var.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha kırmızı olur.Dişilerde ise turuncunun tonları hakimken daha şişkin bir vücut yapısına sahiptirler.

  Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzeye yakın

  Üreme: Yumurta saçarlar. Yumurtalarını yerler, bir çifti yumurtlattıktan sonra ayırma şansınız yoksa akvaryuma bol java moss koymanız yumurta ve yavruların saklanması için faydalı olacaktır. Yumurtalar 24 saat içinde canlanır.

  Sıcaklık: 23-26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 4-5 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 20 lt

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 6.5 - 7

  Genel Yorum: Ömürleri 4-6 yıl kadardır. Doğada türleri tamamen tükenmiştir ancak kolay üredikleri için hobideki yerlerini korumaktalardır. Tetra türleri gibi birbirleriyle yakın temas halinde sürülerde bulunmasalar da, en az altı adet beslenmelidir. Tetrazon gibi kuyruk tırtıklayan agresif balıklarla bir arada tutulmamalıdır.

  [​IMG]

  Yorumlar: 1) Suyun orta ve üst kısmını kullanırlar. Erkekler kırmızı ,dişiler kahverengi olduğu gibi dişilerde karın boyu devam eden kahverengi kuşak daha belirgindir. Üremeleri kolaydır, neon tetra kadar fazla yumurta dökmezler. Yaklaşık 28 gün sonra yavruların renkleri belirginleşmeye başlar. Oksijensizliğe fazla dayanamazlar.

  2) Her ne kadar akvaryumcularda "Kiraz tetra" adı altında satılsalarda bu balıklar characin grubuna değil sazansıgiller grubuna dahil Asya orjinli balıklardır. Diğer barbus türlerine oranla en az büyüyen(ortalama 4-5 cm.) kirazlar ender olarak agresiflik gösterse de genelde barışçıl bir balıktır ve kendine boyuna yakın tetra türleri ya da kendisi gibi Asyalı olan rasboralarla birlikte sorunsuz bir şekilde beslenilebilir.

  Küçük bir akvaryumda bile bakılabilecek barışçıl bir balıktır. Hem karma Tetra akvaryumlarında hem de canlı doğuran karmalarında bakılabilirler. 22 C derecenin altına düşülmedikçe sorun yaşanmaz. Ortalama su koşullarında sorunsuz yaşarlar.

  [​IMG]

  Erkekleri daha parlak turuncu renge sahipken dişiler sarı-kahvemsi tonlara ve daha geniş bir karına sahip olurlar. Her iki cinsiyette de siyah noktalardan oluşan çizgilenmeler görülür.turkeyarena.net

  Beslenmeleri kolaydır. Kaliteli pul yemler kullanmak yeterlidir. Artemia verebilirseniz balıkların hem rengi hem de genel formu belirgin olarak güzelleşir.

  Yumurtaları bitki yapraklarına dökerler. Karma Tetra akvaryumumda döktükleri yumurtaların diğer balıklarca kapışıldığını gördüm.

  Bol bitkili bir akvaryumda Rasbora ve Neonlarla güzel bir karma yapılabilir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş