Kiraz,mısır,portakal,havuç yetiştirilmesi

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 1 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  kiraz,mısır,portakal,havuç hangi bölgemizde,hangi ilimizde ve hangi vitaminleri içerir?
   


 2. Balako Well-Known Member

  Kiraz

  Türkiye'de en kaliteli kirazlar Toroslar'ın kuzey yamaçlarında, Göksu Nehri'nin kaynağında yer alan Korualan Kasabası'nda ve Mernek Yaylası'nda yetişir. Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay ilçeleri Konya Ereğli yöreside çok meşhurdur.

  Yararları: Kiraz, B ve C vitaminleri açısından zengin, antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanı sulandırır, kaynatılan sapının ise idrar söktürücü özelliği vardır.

  Mısır

  Mısır, çok fazla su ve sıcaklık isteyen bir bitkidir. Karadeniz Bölgesi'nde her mevsim yağışlı olduğu için mısır sulamadan doğal yetişir.

  Türkiye'de en fazla Akdeniz ve Karadeniz’de yetişir. Sonra Marmara ve Ege’de yetiştirilir. İç bölgelerde üretimi az ve sulanabilen alanlarda yetişmektedir.

  Yararları: Mısır tam bir vitamin deposudur. B1 vitamini, patotonik asit B5 vitamini, folat, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içermektedir. Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin iyi bir kaynağıdır.

  Portakal

  Türkiye'de, Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi) ayrıca Kıyı Ege'nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3 °C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. En kaliteli Washington cinsi portakal Antalya ili Finike ilçesinde yetiştirilmektedir. Finike Çavdır köyü portakalı, en iyi portakal ödülü almıştır.

  Yararları: Portakal, C ve B vitamini bulundurur. Ayrıca, potasyum, magnezyum, kalsiyum, lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengindir.

  Havuç

  Türkiye’de yetiştiği yer, Doğu Anadolu hariç bütün Anadolu'dur.

  Yararları: C vitamini ve karotenlerce zengindir. Karotenler A vitaminin ön maddesidir. Karaciğerde hidroliz yoluyla A vitaminine dönüşürler. Havuçtaki bol A vitamini ve Beta Karoten maddesinin genetik arızası olan hücrelerin kanser hastalığını kapma ihtimalini %75 oranında azalttığı biliniyor.
   

Sayfayı Paylaş