Kiraz Aldım Dikmeden Türkü Ve Hikayesi

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 31 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Kiraz Aldım Dikmeden Öyküsü

  60-65 kadar sene önce Hüseyin Çavuşoğlu köyündeyiz… Hüseyin Çavuşoğlu’nun yarbaşında… Devrin ünlü Müderrislerinden Hüseyin Molla’nın oğlu Deli Mehmed ormana doğru şöyle bir geziye doğru çıkmış. Neden gezmesin ele güven olur mu hiç? Bakarsın kendilerine ait ormanda ağaç keserler.Nitekim ki öyle olmuş bir karı koca ağaç kesmişler.evlerine doğru dürüklerlerken Deli Mehmed çıkagelmiş karşılarına. Birden neye uğradıklarını anlayamamanın şaşkınlığı içinde donakalmış korkularından… Korkarlar tabii, koskoca Deli Mehmed kolay mı? Koskoca bir müderris oğlu , Müderris ki Hüseyin Çavuşoğlu ve civarı himayesinde.

  Deli Mehmed’in deliliklerine öylesine. Astığı astık. Kestiği kestik. Bıçağı da önünde keser arkasında… Hele omuzun da tüfeği olunca, gel de çık karşısına. İşte durum böyle iken adamcağız Deli Mehmed’in ayaklarına kapanarak af dilemiş.Deli bu delirmiş de delirmiş; doğrultmuş namluyu adama vurur mu vurur… Karısı “Ben nasıl olsa kadınım bana bir şey yapmaz” düşüncesiyle onu vurma beni vur çocuklarımıza acı diyerek merhamete getirmeye çalışmış.Ne gezer merhamet çifteyi boşaltmış kadının bağrına. Kocası daha durur mu kaçıp gitmiş. Ne yapsın şimdi Deli Mehmed? Devrin kanunları sıkı.. Kaçmak düşmüş aklına ama babasına bir yol danışmaya ihmal etmemiş tutmuş evin yolunu. Babası önce fena halde kızmış oğluna ama ne kadar kötü olsa da oğul gene… Kaçmanın kanundan kurtulmanın yollarını sıralayıvermiş oğluna. Sevdiği ve aşık olduğu kızdan "Tombul Halime” ayrılmak bir yandan da her an zaptiyelere yakalanmak düşüncesi ve sıkıntıları sarıvermiş içine. İstemiş ki Halimesi de gelsin onunla beraber. Hizmetçilerin kapıyı her açtığın da Halime’yi geldi zanneder, bir yol hoplarmış yerinden. Zavallı anacığı yolluğunu hazırlayıp vermiş eline. Deli Mehmedimiz yola revan olmuş.

  Yarbaşından geçenken karşısında duran Halime ‘nin evine doğru bakmış derlenmiş, duygulanmış.
  Bir yandan da kar heryanı ağartmaya devam ediyormuş.

  Bakalım Halimesine neler demiş?

  “Kiraz aldım dikmeden
  Halimem dallarını bükmeden
  Bir armağan ver bana
  Halimem ben gurbete gitmeden

  Tombalacık Halimem
  Yarbaşına gel
  Ben gidiyorum Bolu’ya
  Düş peşime gel”

  Öyle ya Halimesinden bir yadigar almadan gidebilir mi buralardan hiç, Beklememiş öylece biraz Halimeyi yar başında… belki duyar düşer peşime diye… ne gelen var ne giden.
  Devam etmiş söylemeye:

  Tütün aldım hendekten
  Halimem hekim gelsin Devrek’ten
  Hekim buna neylesin
  Halimem yanıyorum yürekten

  Alçaklara kar yağdı
  Üşümedin mi
  Sen bu işin sonun
  Düşünmedin mi

  Bu sıkıntılı bekleyiş esnasında hendek’ten getirdiği tütünü dumanlayan Deli Mehmedimizin iç yaralarını Devrek’in nam salmış hekimin iyi edebileceğine inanmış bir yol…
  İnanmış ya, hekim neylesin buna?...

  Yine devam etmiş:

  Ocak başında kaldım
  Halimem ince fikire daldım
  Kapılar açılırken
  Halimem seni geliyor sandım…

  Aygın mısın halimem
  Baygın mısın gel
  Hiç haberin gelmiyor
  Dargınmısın gel

  Deyip gitmiş Deli Mehmed Bolu’ya

  Kaynak:
  Muzaffer Akyol
  1969 Devrek Dergisi’nden alınmıştır.
   


Sayfayı Paylaş