Kira Artış Oranı Neye Göre Belirlenir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kira Artışları Nasıl ve Neye Göre Belirlenir
  Ev Kiralarında Kira Artış Oranı Neye Göre Belirlenir

  Yasalar, kiracıyı koruyan bazı hükümler içerse de, kira sözleşmesi serbest iradeyle kurulan bir borçlar hukuk sözleşmesidir. Bu bakımdan bu sözleşme yapılırken, kiraya verenin isteyeceği kira miktarına sınır çizen ya da belirli ölçüler getiren bir hüküm yoktur. Bir kişi nasıl hiçbir zaman evini kiralamama hakkına sahipse, istediği fiyata kiralama imkanına da sahiptir. Burada yapılacak bir şey yok. Ancak sözleşme yapıldıktan sonra istediği gibi kirayı arttırmasını kısıtlayan hükümler var. Kira artış oranlarında kontratta yazan oran geçerlidir. Ev sahibi bunun üzerinde bir oran isteyemez. Kira kontratında bir artış oranı yazmıyorsa da kira enflasyon oranında arttırılır.

  Yeni Borçlar Kanunuyla ev kiralarındaki artış oranın belli oldu. 1 Temmuz itibari ile konut kira artışları son bir yıllık süre içinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan üretici fiyat endeksindeki artış oranını aşamayacak.

  Bu kural bir yıldan daha uzun süreli karar sözleşmelerinde de uygulanacak. Beş yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde ise taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup kira tespitinde bulunacak.
  Ev sahiplerinin kiracılardan talep edeceği depozito tutarı 3 aylık kira tutarını aşamayacak. İş yeri kiralarken ise ÜFE’ ye artış oranı belirlenmesi zorunlu değil.
   


Sayfayı Paylaş