Kınalıada Hakkında Bilgi

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kınalıada
  Kınalıada, İstanbul’a en yakın ada olduğundan Bizans döneminde sürgünlerin çoğu buraya getirilmiş. Çınar, Teşvikiye ve Manastır Tepesi olmak üzere üç tepesi olan Kınalıada, Kınalı ismini demir ve bakır madenlerinin etkisiyle ve üzeri makilerle kaplı olduğu dönemlerde kızıla çalan toprağının renginden dolayı almış. Kınalıada’da ağaçlık alanlar ne yazık ki son derece kısıtlı. Dolayısıyla Kınalıada’nın en dikkat çeken şeyi ne yazıkki Çınar Tepesi’ndeki büyük radyo ve televizyon antenleri.

  Tarihi doku anlamında da pek zengin sayılmayan Kınalıada’nın tek Ermeni Kilisesi ise Surp Krikor Lusavoriç. Manastır Tepesi diye bilinen yerde de Rum Ortadoks Hıristos Manastırı bulunuyor.turkeyarena.com Adanın en ilginç yapısı hemen meydanda yer alan 1964′te inşa edilen Kınalıada Camii. Yapı, Turhan Uyaroğu ile Başar Acarlı’nın imzasını taşıyor.

  Kınalıada Ulaşım
  Adalar’a Kabataş, Kadıköy ve Bostancı iskelelerinden vapur kalkıyor. Kabataş ve Bostancı’dan yaz aylarında bütün adalara deniz otobüsü var. Bostancı’dan Büyükada’ya deniz otobüsleri çalışıyor.

  Deniz otobüsleri Tel: 0212 516 12 12

  Şehir Hatları Danışma Tel: 0 212 249 18 96

  Ayrıca Bostancı ve Kartal’dan özel motorlarda Adalara dolmuş seferi yapmakta.

  Bostancı’da Adalara taksi hizmeti veren hız motorlarının durağı Bostancı İskelesinde. Tel: 0 216 362 69 15

  Neler Yapılır?
  Ayazma Kamo’s tesisleri veya Su sporları Kulubü’nde yüzebilirsiniz.

  Dondurmacı Yücel’den gül şeklinde dondurma alabilirsiniz.

  Mimazo Restaurant veya Kınalı sofrası’nda yemek yiyebilirsiniz.

  Nerede Ne Yenir?

  Bahar pastanesi
  Bahar Pastanesi, Kınalıada’nın en güzel köşesini kapmış. İsterseniz kahvaltı edebileceğiniz mekanın tam karşısında yer alan şubesinde döner ve İskender gibi seçenekler de bulunuyor.

  Tel: 0 216 381 44 20

  Mimoza Restaurant
  Kınalıada’nın 60 Yıllık restoranı Mimoza’ya giderseniz balıkların yanında yaprak ciğer ve Ermeni pilakisini denemeyi unutmayın. Çünkü yaprak ciğer ve Ermeni pilakisi tüm müdavimlerin gözdesi.

  Pergola Restaurant
  İskeleye 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Pergola Restaurant’ın geniş bir bahçesi var. Aynı zamanda bar olarak da hizmet veren mekanın mönüsünde ağırlıklı olarak ızgara et ve balık çeşitleri bulunuyor.

  Tel: 0216 381 44 32

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş