Kınalıada Gezilecek Yerler, Kınalıada Gezi Rehberi

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kınalıada Gezilecek Yerler, Kınalıada Gezi Rehberi
  Kınalıada güzelliklerin bir arada buluştuğu cennetten bir parça sanki. Tarihi dokusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu güzel yerleşim birbirinden farklı hikayelere sahiplik eden yapıtlarıyla sizlerin ilgisini çekiyor.

  Arkadaş grubunuzla veya ailenizle piknik alanlarında istediğiniz gibi eğlenip zamanın nasıl geçtiğini düşünmeyin bile. Bisiklet kiralayarak farklı bir gezinti de yapabilirsiniz. Restoranlarında ya da cafelerin de yemeğinizi yerken manzaranın keyfini çıkarmanızda yarar var.

  Kınalıada’da bulunan camii, kilise ve manastırları ziyaret ederek, görselliğin ve zarafetin tanığı olmalısınız. Yürüyerek Ada’yı dolaşmaya karar verirseniz sokaklarında ki şirin yapılı evleri de göz ucuyla bir süzerek keşfetmelisiniz.

  Kınalıada Camii
  Kınalıada’nın çarşı caddesinin doğusunda yer almaktadır. 1950’li yıllara kadar ada’da camii bulunmuyordu. Kınalıada’da ikamet eden Müslümanların zamanın Başbakanı olan Adnan Menderes’ten bir camii yapılmasını istemişlerdir. Bunun üzerine Adnan Menderes Karaköy meydanında bulunan mescidin Ada’ya olduğu gibi monte edilmesini ister. Başarılı olmayan bu durumun ardından 1964 yılında Kınalıada Camii derneğince Mimar Turhan Uyaroğlu ve Başar Acarlıya Kınalıada Camii’ni yaptırırlar.

  Hristos Manastırı ve Kilisesi
  Ada’nın şark ve garp tepelerinde bulunan manastır V. Leon’un mezarının bulunduğu yere yapılmuştır.

  Rum Ortodoks – Panayia Kilisesi
  1886 yılında inşa edilen Kilise ada’nın doğusunda denize yakın bir yerde bulunmaktadır. Kilise’nin temelleri kazınırken şamandıar ve zeytinyağı elde etmeyen yarayan aletler, büyük mermer parçaları ve yazılı sütunlar’a rastlanmıştır. Kilise’nin temelleri kazınırken bu yapıtlar tahrip olmuştur.

  Sirakyan İkiz Evleri
  Osmanlı döneminde mesken olarak kullanım amacıyla inşa edilmiştir. On bir odadan oluşan üç katlı ahşap yapı şuan günümüzde hala mevcut durumdadır. Sirakyan İkiz Evleri Ali Baran Meydanı sokağı No: 11 – 13 adresinde bulunmaktadır.

  Papazyan Yalısı
  Mesken olarak inşa edilen bu yapının tarihi Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Yalı üç katlı olup ahşap bir yapıya sahiptir. Kınalıada Alsancak caddesinde yer almaktadır.

  Ermeni Kilisesi – Surp Krikor Lusavoriç
  Ada’lardaki tek Ermeni Kilisesi’dir.

  Köşkler ve Konaklar
  Kınalıada’da Osmanlı döneminden ve Ermeni aileleri tarafından yaptırılan köşkler ve konaklar bulunmaktadır. Bunların birçoğunu iskelenin sağına doğru olan giden sahil yolunda görebilirsiniz.

  Denizin, kum' un ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Kınalıada plajları..
  Kumluk Plajı
  Ayazma Plajı
  Kamos Beach Club
  Su Sporları Klubü
  Halk Plajı – Ülker
  Halk Plajı – Jarden
  Halk Plajı - Teos
   


Sayfayı Paylaş