Kimyon ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kimyon ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Kyminon, Cuminum cyminum, Cummin, Carum carvi

  Kimyon: Maydanozgiller familyasından; Mayıs - Haziran aylarında bayez veya pembemsi çiçekler açan, 15 - 20 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Mısır'dır. Yaprakları dar ince şeritler halinde parçalıdır. Çiçekleri 3-5 saplı şemsiye durumundadır. Meyveleri ovaldir. İçeriğinde, reçine, sabit ve uçucu yağlar vardır. Keskin, hoş kokuludur. Tohumları baharat olarak kullanılır. Tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon, özellikle demir minerali açısından zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Anayurdu Akdeniz havzası ile Mısır olan kimyon, ülkemizde Orta Anadolu’da Eskişehir ve Konya dolaylarında üretilir.

  Toplanması-Saklanması: Hazirandan Eylüle kadar bitkinin çiçek şemsiyeleri tam olgunlaşmadan önce kesilip alınır. Bunlar gölge ve havadar bir yerde kurutulur. Yere serilen temiz bir bezin üzerine bu şemsiyeler silkelenir.


  Kimyonun Faydaları: İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Hava yutmayı önler. Sinirleri yatıştırır. Anne sütünü artırır. Kolesterol oranını azaltır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Sinirsel baş dönmelerini keser. Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Yüksek tansiyonu düşürür. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.turkeyarena.net Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştıricı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.
  Uyarı: Hamileler kullanmamalıdır. Hassas mideli kişilerde tahrişe neden olabilir.

  Not: Öğütülmüş şekilde hazır satılan kimyon alınmamalıdır. Kimyon tohumu öğütüldükten sonra 24 saat içerinde kullanılmalıdır. Frenk kimyonu herzaman kullanımdan hemen önce ezilmelidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kimyon Nasıl Kullanılır? Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

  Kimyon Çayı: 1 kahve kaşığı hafifçe ezilmiş kimyon tohumu bir bardak suyla haşlandıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. İştahsızlık için yemeklerden önce şişkinlik içinse yemekten sonra içilir. Tohumunun çay yapmadan hemen önce öğütülerek çayın hazırlanması gerekir.

  Bu şekilde elde edilen çaydan günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir.

  Güzellik İçin: Hazırlanan çay ile yüz yıkanırsa yüzü güzelleştirir.
   

Sayfayı Paylaş