Kimyon Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kimyon Hangi Hastalığa İyi Gelir

  Kimyonun içeriğinde, reçine, sabit ve uçucu yağlar vardır. Keskin, hoş kokuludur. Tohumları baharat olarak kullanılır. Tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon, özellikle demir minerali açısından zengindir.

  İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Hava yutmayı önler. Sinirleri yatıştırır. Anne sütünü artırır. Kolesterol oranını azaltır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Sinirsel baş dönmelerini keser. Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Yüksek tansiyonu düşürür. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştıricı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

  İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir.turkeyarena Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

  Kimyon Çayı: 1 kahve kaşığı hafifçe ezilmiş kimyon tohumu bir bardak suyla haşlandıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. İştahsızlık için yemeklerden önce şişkinlik içinse yemekten sonra içilir. Tohumunun çay yapmadan hemen önce öğütülerek çayın hazırlanması gerekir.

  Bu şekilde elde edilen çaydan günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir.

  Hazırlanan çay ile yüz yıkanırsa yüzü güzelleştirir.
   


Sayfayı Paylaş