Kimya Bölümü Hakkında Bilgiler

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kimya Bölümü Nedir
  kimya bölümü hangi üniversitelerde var, kimya bölümü iş olanakları, kimya bölümü puanları

  Fen Fakültesi - Kimya Bölümü - Hakkında
  Kimya; biyoloji, fizik, mühendislik ve eczacılık gibi farklı bilim dalları ile iletişim halinde olan bir bilim dalıdır.

  Kimya Bölümü; Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Organik Kimya ve Fizikokimya anabilim dallarından oluşmaktadır.

  Verilmekte olan dersler temel kimya bilgilerini kapsayacak şekilde ve sözü geçen dört anabilim dalı göz önüne alınarak ileri düzeyde oluşturulmuştur. Araştırma laboratuarları, Anadolu Üniversitesi?nin sağladığı olanakların yanı sıra , TÜBİTAK ve DPT?den alınan projelerle bilimsel araştırma yapabilecek düzeyde cihazlarla donatılmıştır.Kimya bölümünün hedefi, araştırma laboratuarlarında endüstrinin gereksinimi olan sorunları çözebilecek, bağımsız araştırmalar yapabilecek, her türlü kimyasal analizi yapmaya yeterli bilgi ve beceriyle donatılmış elemanlar yetiştirmek ve bu elemanları bilim ve teknolojinin en yeni bilgileri ile donatmaktır.

  Bu bölümden mezun olanlar, alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşların araştırma / geliştirme laboratuarlarında, modern analiz ve kalite kontrol laboratuarlarında, gerekli eğitim formasyonunu kazanmaları durumunda eğitim kurumlarında yararlı ve üretken hizmet verebilirler.


  Kimya bölümünün amacı
  Bu bölüm, bilimsel düşünmeyi öğrenmiş ve mesleki yaşamlarında ortaya çıkabilecek problemleri irdeleyerek çözümlemeyi ilke edinmiş; bilim ve teknolojiye uyum sağlamanın yanısıra katkıda bulunabilecek niteliklere ve temel bilgilere sahip kimyagerler ile geleceğin bilim adamı adaylarının yetiştirilmelerini amaçlamaktadır.

  Eğitimleri sırasında; kimyayı doğru yorumlamaya, araştırma / geliştirme çalışmaları yürütmeye ve modern analiz tekniklerini teorik ve uygulama temelinde özümsemeye yönelik birikimle donanımlı kılınan mezunlar; kendilerine öğretilen bilgiye erişim tekniklerinin yardımı ile yaşam boyu çağdaş, modern ve bilgili kalabilmenin bilincini de taşımaktadırlar. Bu bölümden mezun olanlar; alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşların araştırma/geliştirme laboratuvarlarında, modern analiz ve kalite kontrol laboratuvarlarında, gerekli eğitim formasyonunu kazanmaları durumunda eğitim kurumlarında yararlı ve üretken hizmet verebilirler.


  Kimya bölümünde açılan programlar
  Bölümde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları yeralmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora Programları için Üniversitenin ve Bölümün ihtiyacina göre ilan verilir ve öğrenciler Fen Bilimleri Enstitüsünce belirtilen koşulları sağladıktan sonra Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kabul edilirler.

  lisans Öğrenci, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavından aldığı sonuca göre Lisans programina yerleştirilir. Her yıl yaklaşık 50 öğrenci Bölüme kabul edilir. Eğitim süresi 4 yıldır. Öğrencinin mezun olabilmesi için son sınıfta Dönem Projesini alması, bütün derlerden geçmesi ve 2.0 ortalama tutturması gerekmektedir.

  Eğitim dili Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılmaktadır. İngilizce Yeterlik sınavından kalan öğrenciler 1 yıl İngilizce Hazırlık okuluna devam etmek zorundadırlar.

  Yüksek lisans Öğrenci kabul edildiği Anabilim Dalına bağlı olarak zorunlu dersleri almak ve yaptığı araştırmaya bağlı olarak tezini sunmakla yükümlüdür. Yüksek Lisans derecesini alabilmesi için yaklaşık 2 yıl süresi bulunmaktadır.

  Doktora Doktora programı ders alımını ve araştırmayı gerektirmektedir. Derslerin bitiminde öğrenci Yeterlik Sınavına girmekle yükümlüdür. Öğrenci bu sınavı geçtiği taktirde orjinal bir araştırma konusu bularak çalışmaya başlar ve tezini hazırlar. Doktora programını tamamlamak için Yüksek Lisans dışında 4 yıl süreleri bulunmaktadır.


  Kimya Bölümü Araştırma Faaliyetleri
  Aşağıda Bölüm elemanları tarafından gerçekleştirilen araştırma konuları verilmektedir:
  1. Analitik Kimyada Kromatografik Yöntemler.

  a. Bio LC
  b. Kapiler Elektrokromatografi
  c. Afinite Kromatografisi
  d. HPLC
  e. İyon Kromatografisi
  2. Moleküler Baskılama

  3. Çevre Teknolojisi

  4. Biyosensörler

  5. Enzim benzeri yapılar

  6. Enzim Saflaştırılması

  7. Ağır Metal Uzaklaştırması

  8. Süperkritik akışkanlar

  9. Adsorpsiyon

  10. Bilgisayar Destekli Kimyasal Hesaplamalar

  11. Organik Sentez

  12. Kimyasal Kinetik

  13. Organometalik Komplekslerin Sentezi

  14. Polimere dayalı Kataliz ve Adsorbanlar

  15. Heterosiklik Yapılar

  16. Kimyasal Kuantuma Dayalı Hesaplamalar

  17. İletken Polimerler

  Bölümün, 2001 yılından beri uluslar arası dergilerde yayınlanmış 90 civarında yayını bulunmaktadır ve Bölüm elemanları 100'ün üzerinde ulusal ve uluslar arası Konferansa katılmıştır. Yayın sayısı Bölümde dinamik ve aktif bir çalışma ortamının bulunduğunu göstermektedir.


  Kimya Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler
   


Sayfayı Paylaş