Kim Milyoner Olmak İsterde 60 Bin Liralık Hatalı Soruya Dava Açıldı

Konusu 'Medya Haber' forumundadır ve elif tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kim Milyoner Olmak İsterde 60 Bin Liralık Soru Hatalı Çıktı!

  Kim Milyoner olmak ister yarışmasına katılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Serpil Kanak 60 bin liralık barajda kendisine sorulan sorunun hatalı olduğunu iddia ederek dava açtı.

  [​IMG]

  Kenan Işık'ın sunduğu yarışmada kendisine sorulan hangisi bir hayvan değildir sorusuna yakamoz yanıtını veren yarışmacı yanlış cevap verdiği söylenerek yarışmadan elendi. Pes etmeyen Kanak, konu ile ilgili Tubitaktan yakamozun bir hayvan olmadığına dair rapor aldı ve dava açtı.

  Dava karşılığında kaybettiği 60 bin lirayı almak isteyen yarışmacı için ATV henüz bir açıklama yapmadı.

  Yakamoz Nedir?
  Uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateşböceği olarak da düşünülebilir. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip ışık saçmasına da yakamoz denir. Gözlemlenebilmesi için güneş, ay ve şehir ışıklarının yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Kim Milyoner Olmak İster'de elenen yarışmacının açtığı davaya kanaldan yanıt geldi.

  Davaya yanıt veren Turkuvaz Yayın Grubu ise, hazırladıkları soruda yanlışlık olmadığını, hatta Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sitesinde de 'yakamoz'un anlamının deniz hayvanı olarak geçtiğini öne sürdü.

  TDK ya göre yakamoz hayvan
  1. Denizde balıkların veya küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltı.
  2. Biyolojik ışık üretme özelliğine sahip, akıntı ve rüzgârlarla sürüklenen ve bir şeye dokunduğunda ışık veren deniz hayvanı.
   

Sayfayı Paylaş