Kilisin Tarihi Yerleri İsimleri, Adları

Konusu 'Güneydoğu Anadolu' forumundadır ve hakan788 tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kilisin Tarihi Yerleri Nelerdir

  Ravanda Kalesi:
  Kale Kilis'in 24 km. kuzeyinde bulunan Polateli ilçesine bağlı Ravanda Köyünün yanındadır. Etrafı açık, ufuklara hakim bir dağın sivri tepesine kurulmuştur.Dağın tepesi oyulmak suretiyle yapılan kalenin bugün ayakta kalan kısmı, iç kaledir.

  Hamamlar
  Kilis’te taşınmaz kültür varlığı günümüze ulaşan beş tane hamam vardır. Eskiden bu hamamlar, katı evsel atıkların (yöredeki adı ‘külhan zibili’) yakılmasıyla ısınır (külhanda yanan zibilin külüne ‘kursümbül / kursünbül’ denir; duvar sıvasında ve damlarda dolgu malzemesi olarak kullanılır) ve kentte bugünkü gibi vahşi çöp deponi alanı olmazmış. Bu alışkanlık yöre ağzında “külhan zembili (külhanda yakılacakların doldurulduğu hasırdan yapılmış araç)” , “külhan zibili (hamamda yakılmak üzere toplanan katı atıklar)” , “külhan şilifi ( külhanda yakılacakların doldurulduğu kıldan yapılmış büyük torba)” , “külhancı eşeği (külhan zibili ve külhan şilifi taşıyan eşek)” gibi söz öbekleri doğurmuştur.

  Belirttiğimiz bu hamamlar haç planlı, dört eyvanlı ve köşe hücreli olup; hepsinde, “soğukluk, ılıklık, sıcaklık” bölümleri vardır. Kilis’teki hamamlarda bir de “mağdas” adı verilen “su tekneleri” bulunmaktadır. Farklı din ve inançlı kişilerle birlikte yaşayan Kilisli bu “mağdasları” Yahudilerin kullanması için yapmış, yaptırmıştır.

  Eski Hamam
  Hoca Hamamı
  Paşa Hamamı
  Hasan Bey Hamamı (Çukur Hamamı)
  Tuğlu Hamamı (Yeni Paşa Hamamı, Daltaban Paşa Hamamı)

  Kasteller (Çeşmeler)
  Yerel ağızda “çeşme” anlamında kullanılan bu sözcük, Arapça kökenli olmasına karşın Karacaoğlan’ın dizelerinde de yer almıştır. “Munbuc’un kapısı altın tokalı / Kimse yaptırmamış felek yıkalı / Ulu şadırvan çatal birkeli / Katsalında apdest alanlar hani. Karacaoğlan Hayatı ve Şiirleri, S.N.ERGUN, 1942, s.101”

  İlde bulunan “16” kastelden (çeşme) bir kısmı özgünlüğünü yitirmiş, bir kısmı da susuzdur. Aşağıda açıkladığımız kasteller taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapılardır.

  Yöredeki kastel, sebil ve şadırvanların suyu kent dışında (ilezi) açılan kuyulardan ve kaynak suları çevresinde yapılan kaptaşlardan sağlanıp; yerleşim birimlerine kanallar, su depoları, maskemler (savak, maslak) ile getirilmiştir.

  Salih Ağa Kasteli
  İpşir Paşa Kasteli
  Fellah Kasteli
  Kurdağa Kasteli
  Nemika Kasteli

  Konaklar
  Kilis Evi
  Neşet Efendi Konağı
  Yaşam Alanları- Kullanılan Mekanlar
  Ahmet Bey Konağı
  Azize Uygur
  Hayrettin Mimaroğlu
  Kifayet Barışkan
  Meliha Üzümbalı
  Muhlis Salihoğlu
  Safder Tümay
  Zübeyde Ülgen Neci
   


Sayfayı Paylaş