Kilis'in Doğal Güzellikleri

Konusu 'Güneydoğu Anadolu' forumundadır ve hakan788 tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kilis'in Doğal Güzellikleri Nelerdir

  Karataş Parkı (Cumhuriyet Parkı)
  Doğasının bir bölümü kara renkli taştan oluştuğu için bu adla bilinen Karataş Parkı kent merkezindedir.

  Çam ağaçlarıyla kaplı olan bu alanda oturma grupları, kafeterya, tuvalet gibi hizmet birimleri vardır.

  Akpınar
  Doğal bir kaynak suyu olan Akpınar’ın hayat verdiği bu alan, bağ-bahçe ve zeytinlikler yanında düzenlenmekte olan çevresiyle yöre halkının kullandığı günü birlik dinlenme yeridir.

  Söğütlüdere
  Kilis Belediyesi’nce düzenlenen bu alanda; Akpınar, Zoppun ve Söğütlüdere pınarlarının getirdiği sularla oluşturulan büyük ve derin yapay bir göl oluşturulmuştur.

  Çevre düzenlenmesi yapılan bu alanda, temel hizmet birimleri yanında açık ve kapalı mekanları bulunan lokanta ve kafeterya vardı

  Kurukastel Ören Yeri
  Kilis İli’nin kuş uçumu 3 km. batısında yer almaktadır. Kurukastel su kaynağının kuzeyindeki üzüm bağlarının bittiği yerde başlayan yaklaşık 30-40 m yükseklikteki tepe arkeolojik yerleşim yeridir.

  Tepede bulunan gözetleme kulesi ve çevresindeki mimari kalıntılar “I.Derece” ; tepenin güneyi eteğinde konuşlanan yerleşim yeri de “III.Derece” arkeolojik sit olabilecek değerlerdir.

  Ağcakent Ören Yeri
  Musabeyli İlçesi Akçakent Köyü Haraba yöresindedir. Erken Bizans Dönemi’ne ait bir köy yerleşkesi olduğuna dair arkeolojik buluntu ve kalıntılar vardır. Kalker kökenli moloz taştan yapılmış bu kalıntıların bulunduğu alan mozaik kaplı ve üzeri örtülüdür.
   


Sayfayı Paylaş