Kılık Kıyafet Kanunu Ne Zaman Kabul Edildi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Nisan 2011 başlatılmıştır.

  1. RüzGaR Super Moderator


    Kılık Kıyafet Kanunu Ne Zaman Kabul Edildi (3 Kasım 1934)

    Kıyafet kanunu ile birlikte, kadınların çarşaf giymesi yasaklanarak kadınlar modern kıyafetlere geçiş yapmışlardır. Erkekler ise fes ve sarık gibi başlıklardan vazgeçip şapka takmaya başlamışlardır.

    Atatürk, 23 Ağustos 1925’te Eskişehir ve Mahmudiye’ye yaptığı seyahatlerde şapkayı halka göstererek giysi devriminin ilk işaretini verdi. “Biz her nokta-i nazardan medenî insan olmalıyız. Fikrimiz, zihniyetimiz, tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır. Medenî ve beynelmilel kıyafet milletimiz için layık bir kıyafettir onu giyeceğiz.” diyen Atatürk, 27 Ağustos 1925’te de Mahmudiye'de “Turan kıyafetini araştırıp ihya eylemeye mahal yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir.” dedi.

    Bundan sonra, 3 Kasım 1934 'deki kıyafet kanunu ile cüppe ve sarık giymek yasaklanmış, bu kıyafetleri giyme hakkı yalnız -ibadethanelerde- din adamlarına tanınmıştır. Diğer yandan ülke çapında bu duruma tepki gösteren bir takım muvahhid gruplar ortaya çıkmıştır. Bunlar "dinî amellerine alet etme" gibi iddialarla yargılanmıştır. turkeyarena.net Bu tip suçlardan bazı kişiler hapis cezasına çarptırılmış veya idam edilmiştir. 1924 yılında yazdığı "Frenk Mukallitliği ve Şapka" risalesinden dolayı 1925'te çıkan söz konusu kanuna muhalefetle idam edilen İskilipli Atıf Hoca ilk akla gelen örneklerdendir. Söz konusu kanunların geriye işletilmesi örneği, Türkiye yakın tarihi için alelade fakat medeni hukuk tarihi açısından utanç verici bir deneyimdir.
     

    Moderatör tarafından son düzenleme: 9 Ocak 2016

  2. Mert Guest

    Teşekkür ederim hepsini yazdım dersim süper oldu sayenizde.
     
    Moderatör tarafından son düzenleme: 9 Ocak 2016

Sayfayı Paylaş