Kılıçdaroğlu: Yasta Da Sevinçte De Kutlanacak

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Balako tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  Resmi geçit törenleri iptal edildi ama Türkiye 29 Ekim'i yürüyüşlerle kutladı. Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "Cumhuriyet yasta da kutlanacaktır, sevinçte de kutlanacaktır. Resmi geçitleri yasaklamakla, okullarda etkinlikleri yasaklamakla cumhuriyeti kutlayamazsınız. Düğünde dernekte ne işiniz var" dedi.

  [​IMG]

  YASTA DA SEVİNÇTE DE KUTLANACAK

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet yasta da kutlanacaktır, sevinçte de kutlanacaktır. Resmi geçitleri yasaklamakla, okullarda etkinlikleri yasaklamakla cumhuriyeti kutlayamazsınız” dedi.

  Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisinin Eskişehir İl Teşkilatı binasından yaptığı konuşmada, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhuriyet Bayramı ve bugünün Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuş günü olduğunu kaydetti.

  Cumhuriyetin “tasada ve kıvançta beraber olmak” anlamlna geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  “Cumhuriyet 'Van'a ve Erciş daha fazla sahip çıkmak, şehitlerimizin arkasından gidip onların yaktığı meşaleyi yüreğimize taşımak, insan olmak' demektir. Atatürk, 'Cumhuriyet fazilettir' demiştir. Cumhuriyet erdemdir, hesap sormaktır, özgür birey, halkın özgürleşmesi demektir. Cumhuriyet bu kadar önemli bir kavramdır. Cumhuriyet yasta da kutlanacaktır, sevinçte de kutlanacaktır. Resmi geçitleri yasaklamakla, okullarda etkinlikleri yasaklamakla cumhuriyeti kutlayamazsınız. Çocuklarımız okullarda şiir okuyacaklar, cumhuriyeti ve önemini anlatacaklar. Bunları hangi gerekçeyle yasaklıyorsunuz. Elbette şehitlerimizin arkasından yas tutarız, Van'daki, Erciş'teki vatandaşlarımızın acısı bizim acımızdır ancak cumhuriyetin erdemi, yaslı günde de sevinçli günde de beraber olmaktır.”

  "DÜĞÜNDE DERNEKTE NE İŞNİZ VAR"

  Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Eskişehir'e geldiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

  “İstedikleri kadar yasaklasınlar, cumhuriyet her yurttaşın yüreğindedir. Okullarda da yasaklasalar o çocukların anneleri ve babaları yürüyecektir. İstedikleri kadar 'cumhuriyet değerlerini kutlamayın' diyen genelgeler yayınlasınlar. O genelgeler bu iktidarın ayıbıdır. Cumhuriyet törenlerini yasaklıyorlar. Cumhuriyet törenini neden yasaklarsınız? 'Şenlik, bayram olmasın' diye. Şenlik yok ki ortada. Okullarda çocuklara yasakladınız cumhuriyet etkinliği yapmayı, peki sizin düğünde, dernekte ne işiniz var? Düğüne gideceksin, keyif yapacaksın, cumhuriyet etkinlikleri için 'deprem oldu bunları yapmayalım' diyeceksin. Van'daki yurttaşlarımız aradan bu kadar süre geçmesine karşın 'çadır alamıyoruz' diye hesap soruyorsa bu cumhuriyetin sayesindedir. Cumhuriyet hesap sormayı gerektirir. Bizden deprem vergisi aldılar. 'Vergileri yola harcadık' diyorlar. O zaman yol vergisi koysaydın. Deprem vergisi aldıysan bunu deprem için harcayacaksın.”

  Daha sonra, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP Eskişehir milletvekilleri Süheyl Batum ile Kazım Kurt, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Usluer ve partililer, Eskişehir'de sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen cumhuriyet yürüyüşüne katıldı.

  TAKSİM’DE 29 EKİM’İ KUTLADILAR

  Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edilmesi üzerine, sosyal medya aracılığı ile bir araya gelen topluluk Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile saat 15.00’te toplanan 20 kişilik grup, İstiklal Marşı, 10’uncu Yıl Marşı ile İzmir Marşı’nı okudu. Vatan Caddesi’ndeki resmi geçit töreninin iptal edilmesine tepki gösteren topluluk, Türk bayrakları sallayarak, "Ne mutlu Türküm Diyene", "Her Türk Asker Doğar", "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" diye slogan attı. Topluluk, daha sonra İstiklal Caddesi yönüne doğru dağıldı.

  ANTALYA DA ALTERNATİF CUMHURİYET KUTLAMASI

  BAŞBAKANLIK genelgesi ile tüm illerde kutlamaları iptal edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 88’inci yıldönümü için Antalya’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) teşkilatı alternatif bir kutlama düzenledi.

  Bugün saat 14.00’de CHP Antalya milletvekilleri Gürkut Acar ve Yıldıray Sapan, İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Cavit Arı, CHP İl Başkanı Özer Ülken ve yaklaşık 1000 kişinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıldı. Eğitim İş, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) gibi birçok kuruluşun da destek verdiği kutlama töreninde sık sık Onuncu Yıl Marşı söylendi. Ak Parti aleyhine sloganların da atıldığı kutlama töreninde CHP Konyaaltı İlçe Teşkilatı’nca tören alanına gelen vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende 4 öğrenci şiir okudu.

  Törende konuşan CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, bu yıl Cumhuriyet bayramının bir bahane yaratılarak, sanki törenler eğlenceymiş gibi iptali ile karşı karşıya kalındığını söyledi. 29 Ekim’in, Cumhuriyet’in ilanı ve emperyalizme karşı topyekün bir mücadele ile savaş alanlarında kazandığı bağımsızlık ve özgürlüğümüzün hak edilmiş karşılığı olduğunu belirten Acar, Cumhuriyet’in bugün büyük bir tehdit ve işgal altında olduğunu iddia etti. Milletvekili Acar, Atatürk’ün ‘En Büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti sayesinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı olanların, Cumhuriyeti unutturmak için törenlerini yasakladıklarını iddia etti. Milli Eğitim Bakanı’nın da okulların içinde yapılacak kutlamaları bile iptal ettiğini belirten Milletvekili Acar, "TBMM’yi de devre dışı bırakan iktidar giderek dikta rejimine doğru yol almaktadır. 17 Ağustos depreminde 20 bin yurttaşımız öldüğü halde 30 Ağustos 1999 törenleri iptal edilmediği halde bu törenlerin iptalini kabul etmek mümkün değil" diye konuştu.

  CHP İl Başkanı Özer Ülken ise konuşmasında, Başbakanlık genelgesi ile Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edilmesini kınadıklarını açıkladı.

  BİR BAŞKA KUTLAMA

  CHP Antalya il teşkilatının Cumhuriyet Meydanı’ndaki alternatif kutlama töreninin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği ve Birleşik İş Antalya Temsilciliği’nin öncülüğünde Kışlahan Meydanı’nda da bir tören düzenlendi.

  Buradaki törende konuşan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, "Ulusal bayramların manevi değerlerini özümseyememiş ve bunu bir eğlence sananlar, bilmelidirler ki; bu bayramlar eğlence değil, birlik, bütünlük ve dayanışmanın en yoğun yaşandığı günlerdir" dedi. ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ise kimsenin zil takıp oynamadığını belirterek, bu iptal ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandığını ve 29 Ekim’in Türkiye’nin kuruluş tarihi olduğunu kaydetti.

  Konuşmaların ardından da buradaki kalabalık da olaysız dağıldı.

  EDİRNE

  Edirne’de toplanan yaklaşık 3 bin kişi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edilmesi üzerine ellerinde Türk bayrakları ile törenlerin yapıldığı caddede toplandı ve ’Cumhuriyet’ yürüyüşü düzenledi.

  Cumhuriyet’in kuruluşunun 88’inci yıl dönümünün resmi geçit törenlerinin Başbakanlık Genelgesi ile iptal edilmesinin ardından CHP Edirne İl Başkanlığı öncülüğünde törenlerin başlama saati olan saat 10.30’da Talatpaşa Caddesi’nde ’Cumhuriyet’ yürüyüşü düzenlendi. Siyasi hiçbir parti afişi ve bayrağının sokulmadığı yürüyüşe CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Şükrü Civaroğlu ve ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıyan yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Cadde kalabalık nedeniyle trafiğe kapatılıırken, toplanan vatandaşlar, ’Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun’, ’Ne Mutlu Türküm Diyene’, ’Türkiye Laiktir Laik Kalacak’ sloganları attı.

  Önceki yıllarda törenlerde askeri birlikler, askerler ve öğrencilerin resmi geçit yaptığı caddeden yaklaşık 3 bin kişi ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak yürüdü.

  Yaklaşık 2 kilometre yürüyen kortej, ardından Saraçlar Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na geldi. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

  Edirne Valisi Gökhan Sözer ise saat 09.00’da makamında tebrikleri kabul etti.

  KIRKLARELİ’NDE BİN KİŞİ TOPLANDI

  Kırklareli’nde Vali Mustafa Yaman, saat 09.30’da makamında tebrikleri kabul etti. Saat 10.00’da Vilayet Meydanı’nda aralarında CHP Kırklareli Milletvekilleri Turgut Dibek ve Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ın da bulunduğu yaklaşık bin kişi, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak 10’uncu Yıl Marşı’nı söyledi ve Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından dağıldı.

  Tekirdağ’da Vali Zübeyir Kemelek, makamında bayram tebriklerini kabul etti. Vilayet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişi ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

  KEŞAN VE ÇORLU’DA COŞKULU KUTLAMA

  Cumhuriyet Bayramı, Edirne’nin Keşan İlçesi ve Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde bir araya gelen vatandaşlar tarafından coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda, resmi törenlerin iptal edilmesine tepki gösterildi.

  Edirne’nin Keşan İlçesi’nde, Cumhuriyetin 88’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Demokrasi Platformu tarafından ’Cumhuriyete Sahip Çık’ adlı etkinlik düzenlendi. Öğle saatlerinde Şehitlik Parkı önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, ellerindeki Türk bayrakları ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Korteje, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Grup yapılan basın açıklamasının ardından marşlar söyleyerek dağıldı.

  ÇORLU’DA KUTLAMALARIN İPTALİNE TEPKİ

  Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde CHP İlçe Başkanlığı tarafından vatandaşların katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptalini protesto etti. Atatürk Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan CHP İlçe Başkanı Adnan Kum, terör saldırıları ve depremin ardından birlik ve beraberliğin ortaya koyulmasının önemli olduğunu söyledi.

  Kum, törenlerin ertelenmesine anlam veremediklerini belirtti. Kum, "Resepsiyonların, iptalini anlayışla karşılıyoruz. Ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak demektir. Van’da meydana gelen deprem bizleri ne kadar üzdü ve acıttıysa bugün Cumhuriyetimize yaşatılan deprem de bizleri o derece üzmüş ve acıtmıştır" dedi.

  Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.
   


Sayfayı Paylaş