Kılıç tarzı jant satışları arttırdı

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Lüks otomobil satışlarının hiç hız kesmediği, bazılarının 20-30 bin kilometrede bir otomobil yenilediği ülkemizde özellikle otomobil sahibi genç kesimin etkisiyle jant satışları da artıyor. Otomobil görselliğinde öne çıkan jantlar, en çok genç kullanıcıların dikkatini çekiyor. Lastik ve jantta ana bayilik de yapan Arıcıoğlu Otomotiv sahibi Mustafa arıcıoğlu, "Çoğunlukla genç müşteriye hitap ediyoruz. 5 yıl önce yılda 500 jant ancak satarken, yıllık saütışımız 5 bini buldu" diyor.


  Türkiye’de jant pazarı için, 350 bin adet ile 500 bin adet aralığında rakamlar telafuz ediliyor. Lastik pazarının ise en az 11-12 milyon adet olduğu konuşuluyor. Jant pazarının daha çok kat edeceği yol var. Ancak son yıllarda jant satışlarının ciddi oranlarda arttığını da yine sektörün önde gelenleri ifade ediyor. Peki, jant pazarının hızlı gelişmesi ve önümüzdeki dönem için büyük beklentilerin olmasında etkili olan unsurlar neler?

  [​IMG]
  Jantım özel olsun

  Lastik ve jant ana bayileri ve distribütörler, otomobil sahibi genç kesimin otomobilde önemli bir görselik unsuru olan jantlara çok ilgi göstermesini birinci sebep olarak sıralıyor. Bunun yanında, genç otomobil kullanıcıları başta olmak üzere bazı tüketiciler, trafiğe sac veya kapak jant tabir edilen jantlarla çıkan otomobillerde, daha gösterişli jantlar görmek istiyor.
  Aynı zamanda BRİSA’nın konsept mağazası OtoPratik’in de bayisi olan Arıcıoğlu Otomotiv’in sahibi Mustafa Arıcıoğlu, tüketicilerin gösterişli jantlara olan ilgisini yorumlarken "Öyle farklı istekler geliyor ki... Bir başka araçta gördüğünün benzerini isteyen, görselliği daha iyi diye yüksek inçli jantlardan taktırmak isteyen hatta ’kılıç tarzı jantınız var mı’ diye soran bile çıkabiliyor" dedi. Mustafa Arıcıoğlu, şöyle devam etti:


  Beklentiye uygun ürün

  "Jantların araçların dengesinde bile önemli etkisi var. Jant araca uygun değilse, ufak bir değişiklik bile yapılmışsa sürüş etkileniyor. Bununla birlikte araçların üzerine titreyen bir kesim var. Her aracı değil, kullanmak istedikleri, hayalini kurdukları aracı alıyorlar ve o araçta da gösterişli jantları öne çıkarıyorlar. 20-30 yaş grubundaki genç kisimin görselliğe önem vermesi jant satışlarına etki ediyor. Standart aile araçlarında bile son dönemde gösterişli özel kullanımı arttı. Arıcıoğlu olarak yılda 5 bin adet jant satıyoruz. Bu rakam 5 yıl önce 500 adet ancak vardı. 5 yılda jant satışlarımızın 10 kat arttığı görülüyor. Bizdeki artış bu. Ama bunda, bizim de jant konusuna önem vermemizin ve tüketici beklentilerini karşılamak istememizin etkisi var. Önceden haftada 1 takım jantı zor sattığımız oluyordu. Şu günlerde ise haftada 60 takıma kadar jant satışı olabiliyor. Müşterilerimizin çoğu genç. Ancak gösterişli jantlar her çeşit otomobilde de kullanılıyor. Sadece lüks ve orta sınıf otomobillerde değil, klasik araçlarda bile modern, gösterişli jantlar kullanılabiliyor."


  Jantlarda görsellik çok önemli, 4x4 araçların jantı dışarıdan geliyor

  TÜRKİYE jant üretiminde önemli bir noktaya gelmesine rağmen, ithal ürün oranı oldukça yüksek. En büyük jant üreticisi konumundaki CMS, daha çok otomobil üreticisi dünya devlerine yönelik tedarikçi olarak öne çıktı. Türkiye’de üretim yapan diğer firmalardan Kormetal de birçok ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’de satılan her 100 janttan en az 50’sinin ithal edildiği belirtiliyor. Zaten jant işinde olanlar da her araca göre stok bulundurmak zorunda oldukları için ve günümüzde çok sık model yenilendiği için jant üretiminde ithalatın payı önemli seviyelerde. Çok farklı inçlerde, çok farklı kalitelerde jantların satıldığı piyasada ana bayiler, son dönemde yüksek inç jantlara ilginin yükseldiğini ifade ediyor. Lüks araç satışlarının krizlerden etkilenmemesi ve bu sınıf araçlarda daha çabuk jant yenilendiği için yüksek inç ve 4x4 araçlara yönelik jantlar ithal ediliyor. Arıcıoğlu Otomotiv sahibi Mustafa Arıcıoğlu, "Biz, yerli malı Kormetal jantlarının yanı sıra başka markaları da satıyoruz. 4x4’lerde, aracın güzelliğini öne çıkaran 18-19 inç ve üzeri jantlar öne çıktı ama yerli üretici bu pazarda zayıf, ithal jantlar satılıyor" dedi.


  İstanbul’da kaç jant satılıyor

  TÜRKİYE’de yerli jant üreticilerinden Kormetal’in ortağı Koray Otur, "Her jant her araca uymaz. Jantları takacak kişinin de gerçekten bu konuda uzman kişiler olması gerekir. Türkiye’nin dört bir yanındaki bayilerimiz, bilgi, tecrübe ve birikimlerini, aracını güzelleştirmek isteyen otomobil kullanıcılarının hizmetine sunuyor" diyor. Yıllık jant pazarının yaklaşık 450 bin olduğunu ifade eden Koray Otur, "Pazarın yaklaşık yüzde 50’sini İstanbul pazarı oluşturuyor. İstanbul pazarının yüzde 48’ini de Kormetal olarak biz karşılıyoruz. Diğer kısmını ise yerli ve yabancı markalar tamamlıyor" ifadesini kullanıyor. Bu durumda, İstanbul’da yılda 200 binin üzerinde jant satıldığı ortaya çıkıyor. Kormetal yetkilileri, "Geçmişte akredite labaortuvarı ile TSE ile ortak çalışarak Türkiye pazarına giren ithal jantların sağlamlık testini yapıyorduk. Son zamanlarda ithal jantlar bu testlere tabi olmadan ülkemize geliyor" diye de yakınıyor.


  En çok 13-15 inç jantlar satılıyor, 18 inçlere de meraklılar ilgi gösteriyor

  TÜRKİYE’de bugün onlarca jant markasının ürünleri satılıyor. Türkiye’de 3-4 ciddi üreticiye karşılık, İtalyan’dan Alman’a, Japon’dan Koreli’ye ve Çinliye kadar çok çeşitli jant markaları pazarda etkili Çin malı jantların sayısı ise azımsanmayacak oranda... Peki, hangi ebatlarda jantlar çok satılıyor? Kormetal jantlar satan bir ana bayi olan Arıcıoğlu Otomotiv sahibi Mustafa Arıcıoğlu, "Japon Kosei markasının distribütörüyüz. Jant almak isteyenler için yerli veya ithal olması önemli değil. Japon veya Türk malı olması da önemli değli. Tasarımı, boyası, fiyatı ve sunumu yani satıcı unsuru önemli. En kıymetli malınız olsa, sunamadıktan sonra satamazsınız" diyor.
  Yine Kormetal ana bayilerinden Polat Motorlu Araçlar Ticaret Ltd. Şirketi ortaklarından Emrah Polat, "Kormetal jantların dışında farklı markaları sattıklarını ifade ederek, "Protec markasını da satıyoruz. 17-18 inç’lerde yerli üretim fazla değil. 20 ve daha üzeri inçlerde ise meraklılar çıkıyor. En çok tercih edilenler 14, 15 ve 17 inç jantlar... 16 ara bir ebat olduğu için, genelde tercih edilmiyor ve sorulmuyor. 14 inç jantların fiyatı 115-125 YTL civarı. 17 inç’ler ise 185 YTL’den başlıyor ve 350 YTL’ye kadar gidiyor. Kalitesine, markasına, modeline göre fiyatlar değişiyor. 20 inçin üzerindeki jantlarda fiyatlar 350 YTL’den başlıyor, 500 YTL’yi geçebiliyor. 4x4 araçlara uygun jantların fiyatları da farklı. Biz 22 inçe kadar jant satıyoruz. 22 inçler, 500-600 YTL aralığında" ifadelerini kullanıyor..

  13.05.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş