Kılıç Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kılıç Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Binbirdelikotu, Sarıkantaron, Koyunkıran, Yara otu, Hypericum perforatum, Klamath weed

  Kılıçotu: Kılıçotugiller familyasından; Mayıs - Eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30 - 100 cm boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları sapsızdır. Koyu yeşildir. Çiçekleri dallarının ucundadır. Çiçek dallarında; pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya maddeleri vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Türkiye’nin iklimi Kılıçotu için en uygun iklimdir. Yurdumuzda 70 çeşit Kılıç otunun yetiştiği bilinmektedir. Türkiye’de yabani olarak yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Kılıçotu Hazirandan Eylüle kadar (çiçek açmaya başladığı zamanda yani Haziran ayında toplanması daha uygunudur.) tüm toprak üstü bölümleri toplanarak kurutulur ve kaldırılır.

  Kılıç Otunun Faydaları: İştahı açar. Ateşi düşürür. Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. Sinirleri yatıştırır. Hafif uyku vericidir. Mide ağrılarını dindirir. Vücudu kuvvetlendirir. Soğuk algınlığına iyi gelir. İdrar ve balgam söktürür. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Yaraların iyileşmesinde yardımıcı olur. Menepoz sıkıntılarına karşı rahatlatma yapar. Antiseptik ve yara iyileştiricidir. Adet sancılarını hafifletir, kas gevşetici etkisi vardır. Sinirsel altını ıslatmalarda, uykusuzluk, korku ve gerginlikte de faydalıdır. Özellikle, hafif ve orta şiddetli depresyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır. Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir.turkeyarena.net Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Böbrek ve idrar yolu hastalıklarında faydalı bir bitki olan Sarı kantaron, böbrek ve mesanedeki taşları eritmeye yardımcı olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kılıç Otu Nasıl Kullanılır? Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürülürse yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Kılıç otu, kaynatılıp çay gibi içilebilir. Kılıç otu çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyonlarda, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur.

  Çay: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

  Yağı: Kılıç otunun gonca, çiçek, yaprak ver taze sürgünlerinden 100 gr bir şişeye konur ve üzerine 250 gr 1. kalite zeytinyağı ilave edilir. Şişe pencere önünde 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Kılıç yağı elde edilir. Bu yağ genellikle haricen masaj yağı olarak kullanılır.

  Uyarı: Kılıç otu çayı, tentürü, drajesi veya damlasını kullanırken güneş altında fazla kalınmamalı zira deride kaşıntı ve kabarcıklar oluşturabilir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş