Kıl Kurdu Testi Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kıl Kurdu Testi Nasıl Yapılır
  Kıl kurdu enfeksiyonu küçük beyaz asalak solucanlar nedeniyle oluşur. 2 ila 13 mm arasında değişir. Çoğunlukla rektumda yer alır. Kişi uykuda iken, anüs çevresindeki ve deri üzerindeki solucanlar yumurtadan bağırsaklara çıkar. Birkaç saat içinde birikerek bulaşıcı hale gelir. Ortam nemli ise, yumurtalardan başka nesnelere geçer, yatak, giysi gibi yerlerde 3 hafta yaşayabilir. Eğer doktorunuz kıl kurdundan şüphelendiyse, anal bölgeye şeffaf yapışkan bant ya da kıl kurdu paleti uygular.

  Bu bantla bazen yumurtaya erişilerek solucanlar alınabilir. Anal/rektal alandaki yumurta ve parazitler banyo veya duş yolu ile ya da herhangi bir bağırsak hareketi ile kaldırılabilir, uzmanlar test yaptırmadan önce bu konu hakkında bilgilendirir. Kıl kurdu yumurtaları, ya da birkaç yetişkin solucan yapışkan bant ile belirlenir ve laboratuvar teknisyeni tarafından sıradan bir mikroskop altında incelenir. Bazı bireylerde bu solucanları mikroskop altında görebilmek mümkündür.

  Erişkin solucanlar görülürken, şeffaf ve küçük yumurtalar görülemeyebilir. Sabah kalktığınızda bağırsak hareketlerinde ya da banyo sırasında şüphelendiyseniz testi en kısa sürede yaptırmalısınız. Olumlu tanı için testte birkaç örnek gerekebilir. Bilim adamları, %90 tespit oranı elde etmek için, testi 3 farklı yerde yaptırmanızı önerir. Tedavisi için bütün aile bireyleri ele alınmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıkınca elleri sabunla iyice yıkamalıdır.
   


Sayfayı Paylaş