Kıl Kökü Nakli

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve elif tarafından 22 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kıl Kökü Nakli

  Saç ekimi daha doğrusu bir isimlendirmeyle kıl kökü nakli vücuttaki kılın bulunduğu yerden köküyle birlikte başka doku dışına vede alınıp başka bir vücut alanına yerleştirilmesi işlemidir.

  Saç ekimi bir nevi organ naklidir. Kişinin kendi dokusu tekrar kendine nakledilir( ototransplantasyon). Son zamanlarda kaş,kirpik,sakal, bıyık ve kol kılı ( jilet izlerini yok etme amaçlı) gibi ekimlerde yapıldığından “saç ekimi” tanımlaması yetersiz bu cerrahi müdahale için az kalmaktadır.

  Doğru tanımlama “KIL KÖKÜ NAKLİ” şeklinde olmalıdır diye düşünüyoruz .Saçsızlık yada herhangi bir yerde kılsızlık hayati önem arz etmediğinden sadece kişinin kendinden nakil yapılmaktadır ve kişini istegine
  bağlı olmaktadır. Bir başka şahıstan saç kökü nakli yapılabilir ancak nakil sonrası reddedilmeyi engellemek için kullanılması (turkeyarena.com) gereken ilaçların ağır yan etkileri sebebiyle sadece ototransplantasyon şeklinde olmaktadır.

  Başkasından alınarak ekilen bir kıl kökünün tutma yada reddedilme ihtimali böbrek,kalp yada karaciğer gibi bir organ naklinden farksızdır ve genelikle olumlu sonuçlanmamaktadır.

  Saç ekimi ve plastik cerrahi ameliyatlarının çoğu hangi teknik kullanılırsa kullanılsın lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanmaktadır. Bu kombinasyon sayesinde hafif bir rahatsızlıkda ve dokunma hissine rağmen uyanık ancak rahatlamış olacaksanız fakat saçlı deriniz tamamen acı ve ağrı duyusundan yoksun olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş