Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Alınır
  Kıdem Tazminatı nedir? Nasıl alınır?

  Emekli olmadan kıdem tazminatı nasıl alınır?
  1475 sayılı (eski) İş Kanunun yürürlükte olan 14. maddesine göre işçiler, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında diğer şartları veya aynı Kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar.

  506 sayılı SSK’nın Geçici 81/B maddesinde düzenlenen kademeli emeklilik hükümlerine göre, erkek sigortalıların emekli aylığına hak kazanabilmeleri için gereken sigortalılık süresi ise 25 yıl. Gerekli prim ödeme gün sayınızı ve 25 yıllık sigortalılık sürenizi doldurduğunuzda, emeklilik için yaş dışındaki koşulları sağlamış olursunuz ve kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Emekli aylığınız, yaşınızı doldurduğunuzda bağlanır.

  Diğer yandan Geçici 81/C’ye göre, 15 yıllık sigortalılık süresi ile yaş koşulunu doldurmuş ve 3600 gün prim ödemiş olanlara da yaşlılık aylığı bağlanıyor. Yani 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 gün prim ödeme koşulunu sağlayanlar da kısmi emekli aylığı bağlanması için gereken yaş dışındaki koşulları sağlamış oluyorlar.

  Buna göre, 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim ödeme gününü tamamlayanlar da Geçici 81. maddeye göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış sayılırlar ve kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. Ancak, SSK (Devredilen) aynı görüşte değil. Sigortalılık süresi olarak erkeklerde 25, bayanlarda 20 yılı dikkate alıyor ve sadece Geçici 81/B’ye göre şartları taşıyanlara bu belgeyi veriyor. Geçici 81/C’ye göre 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 gün prim ödeme süresini dolduran sigortalılara, emeklilik için yaş dışındaki koşullarını sağladıklarına dair belge vermiyor. Bu durumda olanların konuyu yargıya taşımaları halinde, kararın lehlerine olacağını düşünüyorum.

  İlgili aramalar:
  kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı ne demek, kıdem tazminatı nedir, kidem ihbar nedir, ne zaman tazminat alabilirim, kidem tezmiatı nezaman yataçk, kıdem tazminatı nereden alınır, kıdem tazminatı nedir nasıl hakedilir, kıdem tazminatı nedir ? kıdem tazmınatı nedemek ve sene olarak nekadar alınıyo
   


Sayfayı Paylaş