Kıbrısta Ne Yenir

Konusu 'Tourism in Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 25 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kıbrısta Ne Yenir
  Evsahipliği yaptığı bunca kültürlerden süzülmüs birikimlerle Kıbrıs mutfağı, doğu ve batı lezzetlerinin sentezine ulaşmış ve bir “oriental” ekol olmuştur. Kibris mutfaklarında et, deniz ürünleri, sebze ve meyva günlük ve taze tüketilir. Akşam sofralarında, ana yemekten önce yirmiye yakın çeşidiyle “ordövr” ve mezeler sunulur.

  Cacık, humus, pastırma, yoğurt, fava, taze badem içi, turşu, salatalar ve zeytin çesitleriyle başlayan ünlü mezelerin ardından, ızgara hellim, köfte, şiş kebap, şeftali kebabı, pirzola gibi ızgaralar ve fırın kebabı, küp kebabı, kolokas, molohiya, börek, bumbar, patates köftesi ve kabak çiçegi dolması gibi sıcak sipasiyaliteler gelir. Taze ve çok çeşitli deniz ürünleri, Kıbrıs mutfağında özel bir yere sahiptir.

  Zivaniya, Raki, Brandi ve şarap yerel içkilerin en sevilen türleridir. Ana yemekten sonra macun denilen tatlı ve meyvalar alınıp türk kahvesi içilir. Yakın doğunun sert içimli özel kahvesini Kibris’ta yeniden tatmak gerekir. Sabah kahvaltılarında, yerel meyvaların yanı sıra, yoğurt ile doğal balın muhteşem beraberliği mutlaka tadılmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş