KİA, Autoshow'da 2 yeni modelini görücüye çıkarıyor

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bu yıl onikincisi düzenlenen İstanbul Uluslarararası Autoshow Fuarı’nda Kia, birbirinden güzel tam 17 modeliyle gövde gösterisi yapıyor. Yediden yetmişe herkesin beklentilerini karşılacayacak her türlü zevke ve beklentiye hitap eden bir ürün gamına sahip olan KIA, bu iddiasını 1,227m² lik standında bir kez daha kanıtlıyor.

  Çok farklı müşteri beklentilerine ve ihtiyaçlarına hitap eden Kia markası, bu yıl fuarda sergilediği toplam 17 otomobiliyle tüm ziyaretçilerine bir yıldızlar geçidi yaşatıyor.
  A segment Picanto, B segment Rio, C segment cee’d ve Cerato, D segment Magentis, E segment Opirus, Mono Space C segment Carens, MPV segment Carnival ve tüm dünyada büyük ilgi ve beğeni toplayan sınıfının her zaman en çok satanı 4x4 aracı Sorento X-Force ve Sportage modelleri KİA standında sergilenen araçlar.
  Ki’nın standında Türk tüketcisiyle ilk kez buluşan 2 farklı model tanıtılıyor. Cee’d ailsesinin en son üyesi KIA cee’d Sportwagon ve KIA’nın C Sedan segmentteki en son kozu KIA Forte. Her iki araç da çok kısa süre sonra ülkemizde satışa sunulacak.


  KIA Forte

  KIA’nın başarılı sedanı Cerato’nun yerini alacak olan KİA Forte, Cerato’dan 25 mm daha uzun ve 65 mm daha geniş. Bir üst segmentte görmeye alıştığımız pek çok özellik ile donatılmış olan KİA Frote, sese duyarlı navigasyon sistemi, akıllı kart sistemi gibi farklı özelliklere sahip.
  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en yoğun rekabetin yaşandığı segment olan C segment olaran ifade edilken orta segmentte KIA’nın son kozu olan Forte, yenilikçi stili, sunduğu yakıt ekonomisi, geniş iç hacmi, yaşatıığı sürüş keyfi, teknolojisi, güvenliği ile bir C segment otomobilin sunabileceğinden çok daha fazlasını vaadediyor. 4 kapılı sedan versiyonundan sonra iki kapılı Coupe gövde tipiyle de satışa sunulacak olan KIA Forte, daha genç, sürüş keyfine maksimum önem veren , daha sportif bir kitleye de hitap ediyor. KIA Forte, KIA’nın tamamen yenilenen tasarım anlayışının ürünü diye konuşan KIA Tasarım Merkesi Başkanı Peter Shreyer’a göre KIA’nın gelecekteki tasarım çizgisi, yalınlık ve amaca hizmet etmeye yönelik bir tasarımın altını çiziyor. KIA’nın kalite anlayışını yeniden yorumlaması ve gelişen tasarım çizgisinin birleşmesi Forte’nın tasarımını şekillendiriyor.
  KIA Fote, boyutları ile bir önceki nesil Cerato’tan ayrılıyor;
  - 4,530 m uzunluk (Bir önceki nesil Cerato’ya göre göre 300 mm daha uzun)
  - 2,650 m aks mesafesi (Bir önceki nesil Cerato’ya göre göre 400 mm artış ) sayesinde, yol tutuş, aktif güvenlik ve iç mekan konforu güçlendirilir.
  - 1,775 m’lik genişliği, uzunluk (Bir önceki nesil Cerato’ya göre göre 400 mm daha uzun) iç mekan genişliğini artırır.
  - 1,460 m ile sınırlandırılmış yükseklik, (Bir önceki nesil Cerato’ya göre göre 100 mm daha alçak) dinamik ve estetik dengeyi güçlendirerek en ergonomik biçimde yolculara komple özgürlük sunar.
  - Artırılmış ön ve arka iz tasarlandığı "standart" platformdakilere kıyasla araç dinamiklerini belirgin biçimde artırır:
  • Ön iz: 1,557 m ( + 62 )
  • Arka iz: 1,564 m ( + 79 )
  KİA Forte, sınıf ortalamalarının çok üzerinde bir bagaj hacmine sahiptir. 415 lt. bagaj hacmi sunan KİA Forte, bir önceki nesil Cerato ile kıyaslandığında 61 lt. ekstra bagaj hacmi sunmaktadır.
  Yüksek performanslı motor ve süspansiyon sistemi, dinamik sürüş ve başarışı yol tutuş arasında mükemmel bir denge kurar. KİA Forte, 1.6 lt. Ve 2.0 lt. olmak üzere 2 farklı benzinli motor ile donatılmıştır.
  KIA Forte, standart olarak önde çift hava yastığı, ön yan hava yastıkları ve perde hava yastıkları olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı ile donatılmıştır. KIA Forte’de ayrıca, her iki ön koltukta entegre ‘aktif’ kafalıklar standart olarak sunulmaktadır. Bu kafalık, koltukta oturan yolcuyu boyun ve sırt yaralanmalarına karşı korumak için arkadan çarpma durumunda öne ve yukarı doğru hareket eder.

  KIA cee’d Sportywagon

  Avrupalı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Avrupa’da tasarlanmış, Avrupa’da üretilen ve Avrupa’da pazarlanan cee’d, donanım, aksesuar, güvenlik ekipmanları konularında en yüksek mühendislik standartları ile donatılmış, böylece marka için bir devrim niteliği kazanmıştır.
  KIA cee’d Avrupa’da markanın C segmentindeki en güçlü iddialı modeli olma iddiasıyla yola çıkmıştır. 8 farklı Avrupa ülkesinde “Yılın Otomobili” ödülüne layık görülen KIA cee’d ayrıca, 9 Avrupa ülkesinde bağımsız otomotiv gazetecileri tarafından gerçekleştirilen toplam 32 karşılaştırma testinde sıfındaki tüm rakiplerini geride bırakarak 1. gelmeyi başarmıştır. Şimdi ise Kia cee’d Sportywagon’un ürün gamına eklenmesiyle aile daha da genişliyor. KIA cee’d SW, cee’d’in bütün özelliklerini barındırırken, üzerine çok yönlülüğü ve pratikliği de ekliyor. KIA cee’d SW, mevuct Kia müşterilerini
  4,5 m’lik uzunluğuyla sıradışı bir dingil mesafesine sahip olan cee’d SW, sınıf ortalamalarını üzerinde bir yolcu ve bagaj kapasitesi sunmaktadır. 4,5 m uzunluğu ile hatchback kardeşinden toplam 235 mm daha uzun olan cee’d SW’nun yüksekliği ise 1,490 m. Hatchback versiyonundan ortalama 10 cm daha uzun ve böylece çok uzun boylu yolculara bile çok rahat bir baş ve diz mesefesi sunabiliyor. Hem şehir içi hem de şehir dışında son derece rahat ve konforlu olan cee’d SW, geniş bir bagaj hacmi sunuyor. Otomobilde minimum 534 lt. bagaj hacmi değişken arka koltuk tasarımları ile maksimum 1664 lt. ‘ye kadar çıkabiliyor. 2/3, 1/3 şeklinde bölünebilen arka kanapenin indirilmesi ile bagajda düz bir zemin elde edilebiliyor. Sınırsız özgürlüğü arayanların otomobili cee’d SW’nun arka kısmı da hatchback kardeşinden oldukça farklı dizayn edilmiş. İlk olarak, son derece alçak yükleme eşiği, otomobile her türlü malzemenin yükleme ve boşaltılmasını son derece kolay hale getiriyor.
  KİA cee’d SW, özellikle genç müşteri kitlesinin modern, dinamik, spor görünüşlü, performanslı ama bir o kadar da işlevsel bir otomobil beklentilerinin tümünü karşılayacak özelliklere sahip.
  Tamamen yeni cee’d için KIA, özellikle Avrupa’da dizayn edilen ve üretilen yeni ve çabuk tepki veren 1.6 lt. dizel motor seçeneği sunmaktadır. KIA’nın Slovakya’da bulunan yeni fabrikasında üretilen, tamamen yeni 1.6 lt. CRDi dört silindirli 16-supaplı dizel motor, çelik alaşım blok ve alüminyum silindir kapağı ile ikinci-nesil yüksek basınçlı common-rail yakıt enjeksiyon sistemini barındırır. Etkili performans ve temiz emisyon için elektrik kumandalı gelişmiş değişken geometrili turboşarj (VGT) ile donatılmıştır.
  1582 cm3 silindir hacminde olan bu motor, 115 PS güç seviyesi ile satışa sunuluyor. 4000 dev/dak'da 115 ps maksimum güç üretim kapasitesine sahip olan bu motor, 1900 dev/dak'da 26 kgm tork üretmektedir..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  06.10.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş