Keylogger'lara Karşı Şifre Güvenliğiniz için 4 Yöntem!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 30 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Keylogger'lar, bilgisayarlar için günümüzde önemli bir tehdit oluşturan araçlardan. Bunun nedeni ise keylogger'ların bilgisayarımıza zarar vermekten öte, kişisel bilgilerimizi, şifrelerimizi, kredi kartı numalarınızı çalmayı amaçlaması.

  Keylogger'lara karşı korunmanınbirçok yolu var, ancak hiçbir korunma yolu kusursuz olmadığından dikkati elden bırakmamalısınız. İşte güvenliğinizi artıracak, şifrenizi kötü niyetli ellere kaptırmayı engelleyecek bazı ipuçları.

  Firewall kullanın: Keylogger'lar birçok durumda topladığı bilgileri bir üçüncü partiye göndereceğinden, ağ kullanımınızı çok yakından izlemek onu ortaya çıkarabilir. Ancak bu işlem, bant genişliğinin oldukça arttığı günümüzde çok zor olabilir.

  Bir Firewallkullanarak keylogger'lara karşı etkili bir savunma sağlayabilirsiniz. Firewall'lar bir program dışarıya veri göndermek istediğinde sizdenizin isterler veya bir uyarı gösterirler. Bu sayede birçok keylogger tehdidini savuşturmanız mümkün hale gelir.

  Firewall kullanmak, güvenliğinizi tamamen garantiye almasa da güvenliğinizde önemli bir yer tutmaktadır.

  Konunun devamı aşağıdaki mesajda.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  Parola yöneticisi kullanın: Keylogger'lar oldukça basit programlardır, tüm yaptıkları klavyede bastığınız tuşları bir üçüncü partiye göndermektir. PC'sinde keylogger bulunan bir kullanıcı, hesabı çalınana kadar bundan haberi olmayabilir.

  Keylogger'ların zayıf noktası ise yazılmayan şeyleri elde edememeleridir. Bu nedenle LastPassgibi bir parola yöneticisinden faydalanmanız, güvenlik seviyenizi artıracaktır.

  Yazılımlarınızı güncel tutun: Keylogger'lar, diğer tüm zararlılar gibi bir takım açıkları kullanarak sisteminize sızabilirler. ÖrneğinAdobe Flash'ın başı, geçmişte uzaktan kod çalıştırmaya izin veren bir açıkla dertteydi. Eğer sisteminizi ve kullandığınız yazılımları güncel tutmuyorsanız, onu saldırılara karşı açık bir halde bırakıyorsunuz demektir.

  Parolalarınızı sık sık değiştirin: Parolalarınızı sıkça değiştirmek, bir keylogger saldırısındaalacağınız hasarı en düşük seviyeye düşürecektir. Parolalarınız çalınmış olabilir, ancak tek hedef siz değilseniz bu parolalar hemen kullanılmayacaktır.
   

Sayfayı Paylaş