Keten Tohumu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Keten Tohumu ve Faydaları
  Ketentohumu (Linum usitatissimum): Yaz aylarında mavi renkte çiçekler açan ve kireçli topraklarda yetişen, mavi çiçekli otsu bir bitki olan Keten Bitkisinin tohumları ve bu tohumlardan elde edilen yağdır. Keten tohumu, müsilaj, protein, çeşitli vitaminler, glikozitler, aminoasitler, iridoit, Omega–3, Omega–6 ve Omega–9 yağ ve Keten Tohumu Yağı içerir.

  Yetiştirildiği Yerler: Ketenin asıl vatanının Türkiye, Suriye, Irak ve Mısır gibi Ortadoğu ülkeleridir. Günümüzde kültür bitkisi olarak yetiştirilmesinden dolayı Avrupa, Asya, Amerika’nın Kuzey ve Güneyinde yetiştirilmektedir

  Toplanması-Saklanması: Tohumlar iyice olgunlaştıktan sonra, çiçek kapsülleri iyice kahverengileşince, genellik eylül sonunda toplanır. Tohumlar makine ile iyice harmanlandıktan sonra çok iyi şekilde kurutulur.

  Keten Tohumunun Faydaları: Kabızlığı giderir. Öksürüğü keser. Unutkanlığı önler. Mikrop öldürücüdür. Hafızayı güçlendirir. Kandaki şekeri düşürür. Romatizmal hastalıkları önler. Kan damarları için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Erkeklerde cinsel gücü arttırır. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir. Sağlıklı cilt oluşumuna katkı sağlar. Cilt yapısını yeniler, parlaklık kazandırır. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir. Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. İktidarsızlık, prostat ve kısırlığa karşı etkilidir. Eklemlerdeki sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Göğüs ve kolon kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Kan basıncını ayarlamada yararlıdır. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Cildi kurumaktan korur. (omega - 3 yağ asidi içeriğinden dolayı) Dolama, köpekmemeleri ve her türlü çıbanın tedavisinde faydalıdır.turkeyarena.net Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır. Bağırsaklardaki çürümeyi, sancı ve iltihaplanmayı engeller. Hemoroite de iyi gelir.(Sebebi ise şişerek bağırsakları doldurmasından kaynaklanmaktadır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için Keten Tohumu zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında aşırı kullanılması tavsiye edilmez.​

  Çay: Bitkinin tohumundan 2-3 tatlı kaşığı alınıp üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan, günde iki kez sabah ve akşamları birer bardak içilir.

  Keten Tohumu Zayıflama: Keten tohumu zayıflatırmı? Kan şekeri düzeyini korur ve tokluk hissi vererek daha az yemek yemeyi sağlar. Bu yüzden keten tohumu zayıflamak isteyenlerin kulanılabileceği bir besindir. Bağırsağı harekete geçirip metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.turkeyarena.net Bu yönüyle keten tohumu kilo kontrolü içinde bir yardımcıdır. Günde 3 defa yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınmalı ve ardından bol su içilmelidir.

  Keten Tohumu Selülit: Günlük önerilen miktarlar genel olarak 1-2 yemek kaşığıdır. Daha fazla miktarlarda alımı durumunda selülit meydana gelebileceğine dair uyarılar vardır.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş