Kestane ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kestane ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Castanea vesca, Chestnut

  Kestane: Kayıngiller familyasından; kışın yapraklarını döken, 25 - 30 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları geniştir. Meyveleri iridir. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.

  Yetiştiği Yerler: Vatanı Türkiye olan kestane Türkiye’nin genellikle Marmara, Eğe ve Karadeniz bölgesinde yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Yaprakları Mayıstan Ekime kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Meyveleri Eylül ve Ekim aylarında çatlayarak içindeki tohumları (kestaneleri) kendiliğinden yere dökülürve buda toplanarak kurutulur ve nemsiz bir yerde muhafaza edilir.

  Kestane Faydaları: İshali keser. Kansızlığı giderir. Cinsel gücü arttırır. Meyvesi, kasları kuvvetlendirir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Varis ve basur şikâyetlerini azaltır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Mideyi kuvvetlendirir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Kabuklarının suda kaynatılması ile hazırlanan ilaç; ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır.

  Kestane Nasıl Kullanılır? Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve ağacını kabuk ve yaprakları da kullanılır. Kestanenin kabukları haşlanıp suyu içilirse sinirleri yatıştırır ve ateşi düşürür.turkeyarena.net Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon ve damar sertliği şikâyeti olanlara ve şeker hastalarına tavsiye edilmez.
  [​IMG]
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Kestane şeker hastalarına zararlımı acaba
   
 3. elif Moderator

  Kestane çok yararlı besin olmasına rağmen yüksek tansiyon ve damar sertliği şikâyeti olanlara ve şeker hastalarına tavsiye edilmez.
   

Sayfayı Paylaş