Kestane Nasıl Dikilir, Kestane Dikim Aralığı

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 21 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Kestane Nasıl Dikilir, Kestane Dikim Aralığı
  Üretilmesi: Kestanelerin vejatatif yolla çoğaltımında daldırma, çiçeklerin köklendirilmesi yöntemi kullanılır. En çok uygulanan ve güvenilir yöntem aşılamadır. Bunun içinde kaliteli tohum kullanmaya dikkat edilmelidir. Tohumların çimlenme gücünün yüksek olması aranır.

  Katlama: Nemli ve soğuk (0-40C) bir ortamda 3 aylık süre yeterlidir. Çöğürler bir yıllık büyümeden sonra sıra arası 70x80 cm sıra üzeri 30 cm ara ile şaşırtılır. Katlanmadan ekilen tohumların çimlenme oranını yükseltmek için 8-10 cm derinlikle harçlı toprağa ekilir ve tohumların üzeri 4-5 cm harçlı toprakla kapatılır. Harçlı toprak 1 kısım toprak 1 kısım yanmış çiftlik gübresi kullanılır.

  Çöğürlerin aşılama yöntemleri ve zamanı: En fazla kullanılan yöntem göz aşısıdır. Ters 1 veya normal T kullanılır. İlkbaharda sürgün göz aşısı uygulanır. Yabani ağaçların aşılamasında kalem aşıları uygulanır.

  Dikim Aralığı Ve Tekniği: Kestaneye genel olarak 10-12 m’lık dikim aralığı uygulanır. Ağaçlar normal aralıkta ve bakım şartlarında 15 m’ye kadar yükselebilir. Arazinin yapısına göre kare üçgen şekli uygulanabilir. Fide dikilecek çukurlar önceden 40x50 cm derinlikte açılır. Dikim çukurlarına kompoze gübreden 150-200 gr verilir. Bu gübre çukurlara atılır, karıştırılır. Daha sonra bu karışımın üzerine birkaç kürek toprak atılır. Kökler gübreye temas ederse fidanın kökleri zarar görebilir, kuruyabilir.
   


Sayfayı Paylaş