Kesin hüküm, kesin hüküm nedir, kesin hüküm hakkında bilgi

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kesin Hüküm Nedir ve Kesin Hüküm Hakkında Bilgi
  Kesin hüküm tesiri ve sınırları, İnsanlar hakkında kesin bilgiye sahip olmadan hüküm vermek doğru olur mu, Şekli anlamda kesin hüküm,
  Maddi anlamda kesin hüküm

  KESİN HÜKÜM
  Kesin hükmün amacı kişilerin subjektif haklarının korunmasıdır.
  Kesin hükmün bu amacı şekli manada kesin hüküm ve maddi manada kesin hüküm ile gerçekleşir

  ŞEKLİ ANLAMDA KESİN HÜKÜM
  Bir kararın şekli anlamda kesinliği ile o karar karşı artık normal kanun yollarına başvurulamaması anlamını taşır.

  Kanun yoluna müracaat imkanı olmayan kararlar verildikleri anda şekli anlamda kesinleşirler. Temyiz yolu açık karar düzeltme yolu kapalı olan kararlar Yargıtay'ın onama kararı ile şekli anlamda kesinleşirler.

  Şekli anlamda kesinleşen karar karşı artık normal kanun yollarına gidilemez. Bir kararın maddi anlamda kesinliğinden bahsedebilmek için o kararın şekli anlamda kesinleşmiş olması gerekir Bir hükmün icraya konulabilmesi için onun kural olarak şekli anlamda kesinleşmiş olması gerekmez.

  MADDİ ANLAMDA KESİN HÜKÜM
  Aynı taraflar arasında aynı dava konusu hakkında ve aynı dava sebebine dayanarak yeni bir dava açılamazaçılırsa bu dava dinlenmez Maddi anlamda kesin hüküm aynı taraflar arasında aynı dava konusu hakkında ve aynı dava sebebine dayanan yeni bir davanın görülmesini engeller.

  Şekli anlamda kesinlik yalnız bir safhada yani açılmış olan dava safhasında uyuşmazlığı sona erdirdiği halde maddi anlamda kesinlik devamlı olarak bu sonucu meydana getirir.

  Maddi anlamda kesin hükmün şartları: Yeni açılan bir davaya karşı o davanın daha önce kesin hükme bağlanmış olduğunu söyleyebilmek için eski dava ile yeni davanın;
  1-) müddeabihlerinin
  2-) dava sebeplerinin
  3-) taraflarının aynı olması gerekir

  MADDİ ANLAMDA KESİN HÜKMÜN ETKİLERİ:
  Kesin hüküm hükmü veren mahkeme de dahil diğer bütün mahkemeleri bağlar. Yani mahkemeler aynı konuda aynı dava sebebine dayanarak aynı taraflar hakkında verilmiş olan bir kesin hüküm ile bağlıdır Aynı davayı bir daha inceleyemezler Ve aynı konuya ilişkin yeni bir davada önceki davada verilmiş olan kesin hüküm ile bağlıdırlar.

  Kesin hüküm sonradan çıkarılan bir kanunla da değiştirilemez

  Bir dava karar bağlanıp verilen hüküm kesinleştikten sonra aynı taraflar arasında aynı konuda aynı dava sebebine dayanılarak yeni bir dava açılamaz Açılırsa ikinci dava kesin hüküm itirazı ile karşılaşır

  Kesin hüküm itirazı bir davanın konusunu oluşturan uyuşmazlığım daha önce kesin bir hükümle çözümlenmiş olması nedeniyle mahkemece yeniden nceleme konusu yapılamayacağına ilişkin usuli bir itirazdır.

  Açılan bir dava hakkında kesin hüküm bulunmaması dava şartlarındandır.

  Taraflar kesin hüküm itirazını ileri sürmekten feragat etseler bile mahkeme kesin hükmü öğrenince davaya bakamaz.

  İlk davada verilmiş olan hüküm aynı taraflar arasında aynı dava sebebine dayanarak aynı konuya ilişkin olarak açılan ikinci bir davada birinci davada kesin hükme bağlanmış olan husus hakkında kesin delil teşkil eder.

  Maddi anlamda kesin hüküm kural olarak sona ermez

  Fakat Yargılamanın İadesi sebeplerinden biri oluşmuşsa veya ilk defa görüldüğü sırada mevcut olmatyan yeni sebepler ortaya çıkmışsa maddi anlamda kesinleşmiş hükme rağmen yeni bir dava görülebilir Buda maddi anlamda kesin hükmün sona ermeyeceğine dair kuralın istisnasını oluşturmaktadır.

  Kaynak: belge
   


Sayfayı Paylaş