Kerbela Olayı Nedir?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kısaca Kebala Olayı

  10 Ekim 680 de Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Muhammet'in torunu Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela'da acımasız bir şekilde katledildiler.

  Kerbela Olayı nasıl gerçekleşti?

  Kerbela Olayı, Hz. Ali’nin oğlu ve Şiilerin üçüncü imamı Hz. Hüseyin’in, Emevi hali­fesi I. Yezid’in ordusunca öldürüldüğü kısa çarpışma (10 Ekim 680 [10 Muharrem 61]).

  Emevilerin iktidarını sağlamlaştıran bu olay dolayısıyla Şiiler her yıl Muharrem ayının 10. günü topluca yas tutarlar. I. Yezid, babası İ. Muaviye’nin ardından halifelik makamina geçince (680 ilkbaharı), halifeliğin Hz. Ali’nin (ö. 661) soyuna ait olduğunu savunanlar Kûfe’de ayaklandılar ve Hz. Hüseyin’e biat ederek onu kente çağırdılar. Bu arada Şiilerin ayaklanma hazırlığını haber alan I. Yezid, düzeni sağlaması için Basra valisi Ubeydullah’ı Kûfe’ye gönderdi.

  Ubeydullah, Kûfe’deki aşiret reislerini topladı ve onları halkın davranışlarından sorumlu tutacağını bildir­di. Bu arada Kûfelilerin kendisini coşkuyla karşılayacağını uman Hz. Hüseyin ailesini yanma alarak Mekke’den yola çıktı. Fırat İrmağının batısındaki Kerbela’ya vardığın­da, Übeydullah’ın gönderdiği ve Kûfe’nin kurucusunun oğlu olan Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas komutasındaki bir orduyla karşılaştı. Fırat’la bağlantısı kesildiği için susuz kalan Hz. Hüseyin savaşa girdi, ailesi ve adamlarıyla birlikte başı kesilerek öldü­rüldü.

  Kerbela Olayı, yalnız Şiiler arasında değil Sünni dünyasında da büyük bir trajedi sayılır ve Kerbela’da ölenler şehit olarak anılır. Bu nedenle İslam geleneğinde Ömer bin Sa’d, Ubeydullah ve I. Yezid acımasız­lık ve şiddetle özdeşleşmiştir. Kerbela’dan başka iran’da da olayın yıldönümlerinde ateşli gösteriler yapılır. Hz. Hüseyin’in tür­besi Şiiler için en kutsal yer sayılır.
   


Sayfayı Paylaş