Keraviye (karamankimyonu) ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Keraviye (karamankimyonu) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Karamankimyonu, Frenk kimyonu, Carum carvi, Caraway

  Keraviye (karamankimyonu): Maydanozgiller familyasından Doğu Anadolu bölgesinde yetişen 2 yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri beyaz renklidir. Mayıs - Temmuz ayları arasında açar. 30 - 90 cm boyundadır. Kazık köklüdür. Meyvesi esmerdir. İçeriğinde tanen, reçine, sabit ve uçucu yağlar vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Anayurdu Avrupa ile Batı Asya’dır. Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Bitkinin çiçek şemsiyeleri yaz ortasında toplanır. Güneşte kurutularak olgunlaştırılıp, başağı tutularak silkelenip tohumların dökülmesi sağlanır.


  Keraviyenin Faydaları: İştah açar. Anne sütünü arttırır. Mide şikayetlerini azaltır. Mide ve bağırsak gazlarını önler. Astım gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında da faydalıdır. Kadınlarda aybaşı sancılarını hafifletir. İdrar söktürür ve özellikle yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Frenk kimyonu boğaz ağrılarında iyileştirici rol oynar. (Hazırlanan çay ile gargara yapılır.) Nefesin kokusunu da temizler. (Kuru frenk kimyonu tohumları ağızda çiğnenir.)
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Keraviye Nasıl Kullanılır? Kurutulmuş meyveleri ve meyvelerinden elde edilen keraviye yağı kullanılır.

  Çay: Bitkinin tohumları 1 tatlı kaşığı alınıp ezilir. Bunların üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilençaydan günde üç kez birer bardak içilir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş