Keratokonus Nedir, Neden Olur, Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Keratokonus Nedir?
  Keratokonus, gözün en ön kısmındaki saydam tabakanın, yani korneanın bir hastalığıdır. Bu hastalıkta, kornea zamanla öne doğru bombeleşir ve incelir. Genetik faktörler önemli rol oynar, ancak hastaların az bir kısmında diğer aile bireylerinde de görülür.

  Kimlerde Görülür?
  Genellikle 15-20 yaş arasında başlar. Bazen daha erken veya daha geç yaşta da farkedilebilir. Hastalığın ilerlemesi ve şiddeti kişiden kişiye değiştiği için kimi hastada uzun süre farkedilemezken, kimisinde de kısa zamanda ilerleyerek erken yaşta bulanık görme ile açığa çıkabilir.

  Ne Olur?
  Kornea tabakası, gözün en dış yüzeyinde, göze gelen ışınların ilk kaşılaştığı kısmıdır. Işığın gözde en çok kırıldığı yer olduğu için, buradaki şekil bozuklukları görüntü kalitesini çok etkiler. Normalde kornea kaliteli kristal bir mercek gibi düzgündür. Keratokonusta bu tabaka deforme olur ve plastik bir mercek gibi kalitesiz bir görüntü oluşturur.

  Keratokonus ilerleyici bir hastalıktır, ancak ilerleme hızı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Zaman içinde de değişiklik gösterebilir. Yani, başlangıçta hızlı ilerlerken sonraları yavaşlayabilir, veya durduktan sonra tekrar ilerlemeye başlayabilir. Kadınlarda hamilelik dönemlerinde ilerlemesi hızlanabilir. Genellikle vücudun gelişme çağlarında hızlı ilerler, yaş ilerledikçe ilerlemesi azalır. 30-35 yaşından sonra da genellikle ilerlemez.

  Hastalığın başlangıç dönemlerinde korneadaki şekil bozukluğu çok az olduğu için görme etkilenmez. Hastalık ilerledikçe korneadaki şekil bozukluğu çoğalmaya başlar. Erken dönemlerde miyop veya astigmat kırma kusuru şeklinde ortaya çıkar ve göz muayenelerinde genellikle normal bir kırılma bozukluğundan ayırt edilemez. Bu aşamada hastanın görme kalitesi gözlüklerle normaldir. Keratokonus bu aşamada ancak kornea topografisi denilen ileri bir ölçüm cihazı ile farkedilebilir. Bu cihaz, kornea yüzeyinin ayrıntılı bir haritasını çıkarır ve korneadaki bombeleşme bir coğrafya haritasındaki tepe gibi farkedilebilir.turkeyarena.net Keratokonus teşhisi konulan hastalar veya yakınları, daha önce çok muayene olduklarını, ancak hastalığın farkedilmediğini belirterek önceki doktorlarını suçlarlar, ama erken dönemlerde zaten hastalığın farkedilmesi güçtür.

  Keratokonus ilerledikçe normal bir kırma kusurundan farkları ortaya çıkmaya başlar: Artık gözlüklere rağmen görme kalitesi yeterince iyi olmaz. Göz muayenesinde normal bir kırma kusuru olan hastada uygun gözlükler verildiği zaman görme oranı %100 e çıkar, yani kişi normal bir gözün gördüğünü gözlükle görebilir. Oysa, keratokonus hastasında ölçümlerde yüksek miyop ve astigmat numaralar görülür, ancak bu numaralarda gözlük camı denense bile hasta %100 ün altında görür. Bu aşamada, muayene eden doktor genellikle keratokonustan şüphelenir ve hastayı ileri bir merkeze gönderir. Ancak bazen hastaya göz tembelliği denilerek daha fazla tetkik istemeden gözlük yazıldığı da olur. Gözlüklerle elde edilen görme kalitesi yeterli ise hastalar bu şekilde hayatını devam ettirebilir. Ancak, özellikle gece ve loş ortamlarda görme kalitesi iyice azalır. Bu aşamada hastaların bir kısmı gözlüklerden yeterince fayda görmediği için gözlük kullanmada isteksiz olabilir.

  İleri safhalarda artık görme kalitesi oldukça azalmıştır. Hasta gözlüklerle dahi ancak %20-30 seviyelerinde görebilir. Işıklarda saçılma, bulanık görme belirgindir. Bu safhada, kornea tabakasındaki bombeleşme yakından bakılınca çıplak gözle dahi farkedilebilir. İleri aşamalardaki keratokonusta kornea çok inceldiği için kornea arka yüzündeki zarda çatlaklar oluşabilir ve buna bağlı ani bulanık görme ve ağrı başlayabilir. Bu durum, tedavi ve yakın takiple genellikle düzelir, ancak kornea tabakasında iz bırakır. Böyle ileri aşamadaki bir gözde kornea çok incelmiş olduğu için hafif bir travma ile bile yırtılma riski mevcuttur.
   


Sayfayı Paylaş