Kepek Ekmek ve Faydaları

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kepek Ekmek ve Faydaları

  Kepek ekmeği hem bol miktarda vitamin içeriyor hem de sindirim yollarını rahatlatıyor.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, "kepek ekmeği, sadece kilo sorunu veya şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar için değil, bir sağlık sorunu olmayan tüm insanlar için faydalı" dedi.

  Sindirimi kolay olan kepek ekmeğini tercih edenlerin bol miktarda vitamin aldığını da anlatan Prof. Dr. Keleştimur, Türkiye'de ortalama günde kişi başına düşen 350 gram ekmek tüketiminde genellikle kepeği ayrılmış beyaz undan yapılan ekmeğin tercih edildiğini söyledi.

  Prof. Dr. Keleştimur, "kepekli ekmek sağlık açısından daha faydalıdır. Çünkü, sağlık açısından çok faydalı vitaminler içeren buğdayın besin değeri, öğütülme sırasında dış kabuğunun kepek olarak ayrılması nedeniyle azalıyor" dedi.

  Keleştimur, kepek ekmeğin neden tercih edilmesi gerektiğini şu sözlerle anlattı:

  "Buğday, sağlık açısından yararlı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor.

  Bu maddelerin daha çok yoğunlaştığı buğdayın dış kabuğu un yapımı sırasında ayrıştırılıyor ve ekmeğin besin değeri düşüyor. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepek ekmeğinin tercih edilmesi daha sağlıklı"

  Rejim yapanlar tarafından daha çok tercih edilen kepek ekmeğin herkes tarafından tüketilmesi öneriliyor."

  Prof. Dr. Keleştimur, "kepekli ekmeği şeker hastaları, kilo sorunu olanlar, mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar tarafından daha çok tercih edilmesi gerekiyor" dedi
   


Sayfayı Paylaş