Kendi kendine diyet yapacaklara öneriler

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Kendi kendine diyet yapacaklara öneriler

  [​IMG]

  Her lokmanızı diyet defterine yazarak incelin

  [​IMG]

  Dr. Ayça Kaya diyet yapmak isteyenlere son derece pratik önerilerde bulundu: Diyet defteri tutun. Ne zaman, ne yediğinizi not edin. Sonra da zararlı gıdalar yerine, yararlı besinler tüketmeyi öğrenin...

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, diyetisyene gidecek imkanı ya da zamanı olmayanlara yönelik zayıflama tüyoları verdi. Dr. Kaya, kendi kendine zayıflamaya çalışanlar için sorularımızı yanıtladı:

  Diyet yapmak için diyetisyene gitme imkanı olmayan ya da kampa giremeyen insanların, evde yalnız başlarına yapacakları bir diyetle zayıflamaları mümkün mü?
  Mümkün ama önce doktora giderek işe başlamalılar. Zayıflama her 2 kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Sadece beslenme ile çözümlenemez. Türkiye'de zayıflama dediğimizde insanların aklına önce diyet yapmak geliyor. İnsanlar hemen nasıl bir hap almaları ya da en basitinden nasıl bir bitki çayı içmeleri gerektiğini düşünüyor. Spor merkezine gidip, bir an önce hareket yapmak istiyorlar. Ama şişmanlamaya neden olan 4 büyük grup hastalık var ve önce bunların tedavisi gerekir. Diyet yapmaya karar vermeden bir doktora gidin ve bu hastalıkları araştırın. Sizde insülin direnci yani gizli şeker, tiroit, kansızlık, vitamin eksikliği var mı diye araştırtın. Böbrek üstü bezlerinde bir sorun varsa; kilo almanız kolaylaşır. Bunlar, bir kaç kan testi ile öğrenilebilir. Bunların hiçbiri yoksa, kilolarınızın diyet ve egzersizle gitmesi gerekir. İnsan bu işi, kendisi de bu konuda biraz bilgi edinerek halledebilir.

  ÇORBAYLA EKMEK YENMEZ
  Kendi kendine diyet yapmak isteyen kişilere, ne gibi önerileriniz var?
  Kendi kendine bir şeyler yapmak isteyen insanlar, öncelikle kızartmaları hayatlarından çıkartarak işe başlasınlar. Gizli yağı yüksek olan yiyeceklere karşı, uyanık olsunlar. Mesela kıyma kebaplar yerine parça kebaplar yenilebilir. Pastane simidi yerine sokak simidi tercih edilebilir. Hazır dondurmalar yerine pastane dondurmaları olabilir. Fındık, fıstık yerine leblebi yenilebilir. Yağa dikkat etmeli. Dünya üzerindeki en yüksek kalorili yiyecek yağdır. İkincisi tahıl grubudur. Bunu saymayı öğrenmeleri gerekir. Vücudumuz ana yakıt kaynağı olarak karbonhidratı ve şekeri kullanır. Birçok yiyeceğin temel maddesi karbonhidrattır. Ekmek, mısır, patates, makarna, pilav, çorba, çikolata, helva ve lokum karbonhidrattır. Kişinin 2 yemek kaşığı pilavın bir dilim ekmeğe eşit olduğunu bilip, pilav yediği zaman ekmek yememesi gerektiğini öğrenmesi gerekir. Çorba içtiği ya da makarna yediği zaman da, ekmekten uzak durması gerektiğini bilmelidir. Abur cuburları hayatından çıkartması gerekir. Egzersizle diyeti birlikte götürün. Hafta sonları ya da haftada bir gün, 45 dakikalık yürüyüşler yapmaya başlayın!

  İşe bir diyet kitabı alarak mı başlanmalı, yoksa taş devri diyeti gibi özel bir diyet modeli mi belirlenmeli?
  Doktorların yazdığı kitapları alabilirler. Tıp doktorlarının internet sayfalarına girebilirler. Bu bilgileri okuyup, bir sentez yapsınlar. Zayıflamaya karar veren kişi, önce günlük hayatını bir yere yazsın. Yerken ne yediğimizin farkında olmuyoruz. Bunları yazarsak, ne kadar çok yemek yediğimizin farkına varabiliriz. Yazmak algıyı geliştirir ve değiştirir. 'Acıkıp yedim', 'ikram edildi, yedim', 'aç değildim ama yedim' diye notlar alsınlar. Bir insan sadece bunu bile yapsa, ayda 300-500 gram kilo verebilir. Tek yönlü diyetler vücudumuz gerekli yakıtı alamadığı için bizi yorgun düşürür ve sersemletir. Bu nedenle, onlardan kaçmak gerekir.

  4 GRUBUN HEPSİ OLMALI!
  Diyet yaparken çok acıkan insanlara ne önerirsiniz?
  Vücudunuzu dinleyin ve bir açlık sinyali geldiğinde ona tostla ya da sandviçle yanıt vermek yerine, meyve ya da yoğurtla cevap vermeyi öğrenin. Karbonhidrat hakkınızı ana öğüne saklarsanız, çok daha kolay ve rahat zayıflayabilirsiniz. Ana öğünde 4 makarna ve unlu besin grubunun birarada olmasına dikkat etmek gerekir. Tahıl, ekmek, pilav ve unlu yiyeceklerden bir porsiyon alınabilir. Bir porsiyon protein yani yumurta, tavuk, balık ve köfte gibi yiyecekler tüketilebilir. Sebzeler ayrı bir gruptur. Süt ve süt ürünlerinden de bir porsiyon alınabilir. Ana öğünde bunların hepsinin tabağımızda olması gerekir. 2 tane etli biber dolma ve bir kase cacık, buna iyi bir örnektir.
  www.turkeyarena.com
  Evde tek başınıza zayıflayabilirsiniz
  İmkanınız varsa, zayıflamak için uzman bir doktora gidin ya da bir diyetisyenden destek alın. Hem vaktiniz, hem de bolca paranız varsa; bir zayıflama kampına da katılabilirsiniz. Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız, sakın kaderinize küsmeyin çünkü yine de zayıflayabilirsiniz. Bu hafta kendi kendine diyet yapmak isteyenler için uzmanlardan çok özel formüller aldık. Evkadınları, çalışan insanlar ya da doğumdan sonra fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için işin uzmanları son derece yararlı tavsiyelerde bulundu. Önce nasıl kilo verebileceğinizi öğrenin. Sonra da uzmanların verdiği bu bilgilerle, siz de kendi kendine sağlıklı bir şekilde kilo veren insanlar arasına katılın...

  Tartıya sabah açken çıkın!
  [​IMG]
  Diyet yaparken, 2 günde bir tartıya çıkılabilir. Tartı ile barışık yaşamak gerekmektedir. Sabahları aç karnına, büyük abdesti yaptıktan sonra ve mümkünse çıplak olarak tartılmak gerekir. Bir günde 10 kere tartıya çıkmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bu tür bir davranış, insanda takıntı yaratır.

  Bir bardak limonata 5 dilim ekmek demektir
  [​IMG]
  Diyete başlayanlar önce alkole dikkat etsinler. Mümkünse sıfırlasınlar. İkincisi yağa karşı dikkat etsinler ve yağlı yiyeceklerden uzak dursunlar. Salatasına bir yemek kaşığı yağ döken biri, bu miktarı bir tatlı kaşığına indirebilir. Ana karbonhidrat kaynağı olarak ekmek tercih edilebilir. İnsanlar pilav ve makarnayı hayatlarından çıkartsın. 150 kilo ağırlığındaki bir insan diyet sırasında günde 15 dilim; 70 kilo ağırlığındaki biri ise 6-7 dilim ekmek yiyebilir. Ama ekmek yediğinde pilav, makarna, börek, kek ve kurabiyeyi kesmesi gerekir. Günde en az 4-5 porsiyon meyve ve 5-6 dilim ekmek yemek gerekir. Doymak için enerjisi düşük, miktarı büyük yiyecekler tercih edilmelidir. Bir tabak makarna, 6 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Bir bardak limonata ise, 4-5 dilim ekmek demektir. Diyet yapan kişi, çok aç kalmamaya özen göstermeli. Sabah bir dilim salam, öğlen 2 tane fırında kabak, akşam pırasa çorbası gibi mönüler içeren; çok kalorili diyetlerden uzak durmalı. Doktordan destek almadan zayıflamayı deniyorsanız; zayıflama ilacı ve bitki ekstresi kullanmayın. Bunlar, ancak doktor kontrolünde alınabilir.

  Baş ağrısı varsa durun
  İnterneti açıp, karşınıza ilk çıkan diyeti uygulamak; kalıbı size hiç uymayan bir gömlek giymeye benzer. Buralardan diyet yapmanın formülünü öğrenebilirsiniz ama bu diyetleri birebir uygulamayın. Diyet yaparken baş ağrısı ya da halsizlik çekiyorsak, yorgunluğumuz oluyorsa, saçlarımız dökülüyorsa, tırnaklarımız kırılıyorsa ve içimizden 'Bu diyet artık bitsin' diyorsak; kesinlikle yanlış bir şey yapıyoruz demektir. Diyet dediğimiz şey aslında, hayat boyu sürecek bir beslenme şekli olmalıdır. Bir sağlıklı beslenme programı niteliği taşımalıdır. Kişi ideal kilosuna indiği zaman, koruma diyetleri sürecindeki miktarlar biraz yükseltilebilir.

  Haftada bir kilo yeter
  BİR insanın haftada minumum 500 gram, maksimum bir kilo vermesi gerekir. Bir haftada 5 kilo, bir ayda 10 kilo, 4 ayda 40 kilo verdiren diyetler; insanın metabolizmasını altüst eder. Bunlar zayflatır ama ortaya birçok sağlık problemi çıkmasına da yol açar.

  Kamplara dikkat edin!
  Zayıflamak isteyenlerin adresi; doktor, diyetisyen ve spor merkezleri olabilir. Ancak zayıflamak için kampa girenler, 2 hafta boyunca hayatlarında hiç yapamayacakları bir beslenme programına başlıyorlar. Onları uyaran olmadığı için sürekli hareket ediyorlar. Ama 2 hafta sonra tekrar yemeğe başladıklarında kilo alıyorlar. Olay, bir kısır döngüye giriyor. Bu bir yaşam tarzı olmadığı için uzun vadede hasta 2 kat fazla kilo alabiliyor.

  Kaynak: Sabah
  www.turkeyarena.com
   


Sayfayı Paylaş